Analiza Ekonomiczna: Wyniki Sprzedaży Detalicznej w Czerwcu
Analitycy ING w swoich komentarzach powołują się na najnowsze dane GUS. Zgodnie z nimi sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 4,4 proc. r/r (konsensus zakładał wzrost o 5,3 proc., a eksperci ING o 5,1 proc.) po wzroście o 5,0 proc. r/r w maju. Jak podkreślają autorzy analizy, dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych wskazują na wzrost sprzedaży o 1,5 proc. miesiąc do miesiąca. Eksperci podkreślają, że wyniki te są niższe od wcześniejszych prognoz, co może sugerować pewne spowolnienie w tempie wzrostu konsumpcji.
Różnice w Kategoriach Sprzedaży
Ekonomiści ING zwracają uwagę na różnicowaną sytuację w poszczególnych kategoriach sprzedaży detalicznej. W ich ocenie niezmiennie utrzymuje się wysoka sprzedaż samochodów (+24,3 proc. r/r vs. +23,8 proc. r/r w maju), a skala spadku sprzedaży pozostałych dóbr trwałego użytku (meble, RTV, AGD) była nieco niższa niż miesiąc wcześniej (-6,7 proc. r/r vs. -8,4 proc. r/r). Jednocześnie analitycy zauważają, że wyraźnie wyhamował wzrost sprzedaży w kategorii „pozostałe” (do 15,9 proc. r/r z 23,5 proc. r/r).
Zmiany w Strukturze Wydatków Konsumentów
Eksperci ING wskazują na istotne zmiany w strukturze wydatków konsumentów. Według ich analizy względnie stabilnemu wzrostowi sprzedaży cen paliw (+11,0 proc. r/r vs. +9,0 proc. r/r w maju) towarzyszył wyraźny spadek sprzedaży innych dóbr pierwszej potrzeby. Analitycy zwracają szczególną uwagę na sektor odzieżowy, stwierdzając, że zakupy odzieży i obuwia były w czerwcu o 19,3 proc. niższe niż rok wcześniej (w maju spadek o 13,5 proc. r/r). Ponadto, eksperci zauważają, że zakupy żywności obniżyły się o 4,0 proc. r/r, po spadku o 1,0 proc. r/r w maju.
Nastroje Konsumenckie
Ekonomiści ING interpretują te dane w kontekście nastrojów konsumenckich. Ich zdaniem konsumenci pozostają ostrożni, a ostatnie badania koniunktury wskazują na wzrost obaw gospodarstw domowych o przyszłą sytuację gospodarczą i sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego. Analitycy sugerują, że ta ostrożność może być związana z częściowym wycofaniem tarczy energetycznej . W ich ocenie oczekiwany przez gospodarstwa domowe wyraźny wzrost rachunków za prąd i gaz może skłaniać je do ograniczania innych wydatków.
Co z PKB?
Eksperci ING przedstawiają również swoje prognozy dotyczące PKB i konsumpcji. Według ich analizy w drugim kwartale 2024 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o ok. 4,5 proc. r/r, po wzroście o 5,0 proc. r/r w pierwszym kwartale. Ekonomiści spodziewają się, że tempo wzrostu spożycia gospodarstw domowych w 2Q24 było nieznacznie niższe odnotowanego w 1Q24 (4,3 proc. r/r vs. 4,6 proc. r/r). Jednocześnie zwracają uwagę, że dwa długie weekendy majowe prawdopodobnie sprzyjały jednak popytowi na usługi (hotele, restauracje).
Pozytywne Sygnały w Innych Sektorach Gospodarki
Analitycy ING dostrzegają również pozytywne sygnały w innych sektorach gospodarki . Wskazują, że roczne tempo spadku aktywności w budownictwie wyhamowało w 2Q24 w porównaniu do 1Q24, a produkcja przemysłowa wzrosła w drugim kwartale w ujęciu rocznym po pięciu kwartałach z rzędu spadków. W ich ocenie potwierdza to, że polska gospodarka kontynuowała ożywienie w 2Q24, jednak poprawa była nieco mniejsza niż się wcześniej spodziewaliśmy.
Prognoza Wzrostu PKB
Eksperci ING przedstawiają swoją prognozę wzrostu PKB. Stwierdzają, że w drugim kwartale roku wzrost PKB wyniósł 2,8 proc. r/r wobec dotychczasowej prognozy na poziomie 3,0 proc. r/r oraz 2,0 proc. r/r w 1Q24. Mimo niewielkiej rewizji w dół ekonomiści pozostają optymistyczni co do perspektyw gospodarczych na cały rok . Według ich oceny w całym 2024 nadal widzimy szanse na wzrost gospodarczy w okolicach 3 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.