VegeLIO: Polski Startup na Rynku Zdrowej Żywności
W Polsce, według raportu Kantar, ponad 57% Polaków spożywa niewystarczającą ilość warzyw i owoców. Startup VegeLIO może dostarczyć pełnowartościowych warzyw i ziół do wykorzystania w wielu zastosowaniach.
Ekologia, zdrowa żywność i zdrowy styl życia to hasła, które coraz częściej przyświecają społeczeństwu w codziennym życiu. Jednak nadal Polacy spożywają niewystarczającą ilość warzyw oraz owoców. Odpowiedzią na ten problem może być startup VegeLIO, który powstał z miłości do zdrowia. Młoda firma stworzyła wielozadaniową, innowacyjną mieszankę na bazie procesu liofilizacji.
„Od zawsze interesowałyśmy się zdrowym odżywianiem, zdrowym stylem życia, ekologią. Pomysł na VegeLIO powstał w pandemii. Podczas rodzinnych spacerów rozmawialiśmy o zauważonym przez nas problemie z zakupami świeżych produktów do przygotowania posiłków. Naszą inspiracją była potrzeba chwili, a dokładnie brak dostępu do świeżych warzyw, ograniczenie możliwości kupowania w sklepach tych warzyw. To co mamy często w lodówkach więdnie, psuje się i w rezultacie wyrzucamy-marnując jedzenie, a różne warzywne mieszanki z przyprawami są „uzdatniane” niezdrowymi dodatkami, albo mają inne wady. Zaczęłyśmy szukać odpowiedniego rozwiązania i tak doszłyśmy do wykorzystania procesu liofilizacji w życiu codziennym” – opowiadają dla MamBiznes założycielki VegeLIO.
Renata i Julia Krysiak – duet mamy i córki – niedawno wygrały kampanię #Otwarci Na Biznes w kategorii duet międzypokoleniowy.
Warto przeczytać: Zdrowa i świeża kuchnia, bez marnowania jedzenia. Polska marka Yesha ze wsparciem VH Invest dokonuje cateringowej rewolucji
Zdrowa żywność w nowej odsłonie
Zacznijmy od tego czym jest liofilizacja. Jest to zaawansowany technologicznie proces określany jako suszenie sublimacyjne. Pozwala on na zachowanie praktycznie większości wartości odżywczych, witamin i minerałów, a ponadto oczyszcza z azotynów i azotanów, czyli substancji obecnych chociażby w nawozach.
Wykorzystując ten proces, powstał startup VegeLIO, czyli 9 polskich warzyw i 3 zioła oraz przyprawy. „Warzywa są pełnowartościowe, od polskich rolników. Smak i aromat warzyw i ziół jest zachowany, ma ono wysoką zawartość błonnika, jest źródłem białka, to produkt w 100% naturalny, odpowiedni dla wegan. Jest bezglutenowy, stabilny mikrobiologicznie, ultralekki, ma długą datę przydatności do spożycia. Nie dodałyśmy do niego żadnych zbędnych, sztucznych składników. Aby sprostać wymaganiom GOZ i nie wprowadzać nowego plastiku do obrotu. Nasz słoik jest wykonany w 100% z recyklingowego plastiku rPET” – komentują założycielki startupu.
Tym samym misją VegeLIO jest dostarczanie Polakom zdrowej żywności w postaci polskich warzyw i ziół liofilizowanych. Ważna jest również zmiana nawyków żywieniowych, ale też upowszechnienie wiedzy na temat lifiolizacji. To właśnie wyróżnia startup pośród ekologicznej konkurencji.
„VegeLIO jest alternatywą dla niezdrowych „dosmaczaczy” takich jak: Vegeta, Kucharek, Jarzynka, Degusta, itp., ale też mieszanek warzyw suszonych, gdzie warzywa mają dużo mniejszą wartość odżywczą, mniej witamin i minerałów, a i te ilości cały czas ulegają degradacji, jak i mrożonych, gdzie niezbędny jest zachowany proces chłodniczy przez cały czas” – tłumaczą dalej.
Biznes matki i córki
Jak już wspomnieliśmy, założycielkami startupu jest duet międzypokoleniowy. Renata i Julia Krysiak to mama i córka. Do dzisiaj działają samodzielnie na pokładzie firmy i wszystkiego nauczyły się same.
„Wszystkiego nauczyłyśmy się też same. Od poznania technologii liofilizacji, stworzenia produktu, poprzez wiele prób i błędów, wymyślenie procesu produkcyjnego i dobranie do niego odpowiedniego parku maszynowego. W konsekwencji stworzenia linii produkcyjnej, przez dotarcie, „rozwikłanie” i wdrożenie przepisów obowiązujących w produkcji spożywczej (co wbrew pozorom nie jest takie proste dla osób, które nie miały z tym nigdy do czynienia np. HACCP)” – mówią nam założycielki.
W VegeLIO to mama odpowiada za kontakty z dostawcami czy urzędami. Reprezentuje również firmę na konferencjach oraz szkoleniach. Natomiast córka zajmuje się częścią księgowo-administracyjną oraz marketingową.
Plany VegeLIO
Wejście na rynek z „nietypowym” produktem, który ma zastąpić wcześniej znane marki nie należy do najłatwiejszych. Niedawno startup wygrał konkurs „Otwarci na Biznes” w kategorii międzypokoleniowej sponsorowany przez TikToka, co pomoże wypromować produkt VegeLIO. Obecnie produkt jest sprzedawany w kilku sklepach stacjonarnych i online ze zdrową żywnością.
„W najbliższej przyszłości chciałybyśmy wejść do również do zagranicznych sklepów (byłyśmy m.in. na targach ADIFE w Abu Dhabi, Polskiej Nocy w Brukseli). Nasz produkt dostał się do pawilonu UE na targach FOODEX w Japonii, zakwalifikowany jako przedstawiciel przez Komisję Europejską” – opowiada matka z córką.
Jednak to nie wszystko. W planach jest rozszerzenie oferty o mieszanki dla specyficznych kuchni czy dań. Obecnie startup jest w trakcie tworzenia chrupiących i zdrowych przekąsek z warzyw liofilizowanych.
Źródło grafik: VegeLIO
Warto przeczytać: Tytuł Insurtech Roku dla startupu Minte.ai. Spółka usprawnia proces likwidacji szkód ubezpieczeniowych
#VegeLIO #Ekologia #ZdrowaŻywność #Liofilizacja #Startup #ZdrowyStylŻycia #PolskaŻywność #MamaICórka #BiznesSpożywczy #NoweTechnologie