Analiza Wydarzeń Gospodarczych przez Santander Bank Polska
Analitycy Santander Bank Polska w swoim tygodniowym raporcie ekonomicznym przedstawiają szczegółową analizę nadchodzących wydarzeń gospodarczych. „W ostatnim tygodniu wakacji inwestorzy na polskim rynku będą czekali przede wszystkim na trzy kluczowe informacje” – czytamy w dokumencie.
Projekt budżetu na 2025 rok
Pierwszym istotnym wydarzeniem będzie publikacja projektu budżetu na 2025 rok. Jak informują eksperci, „projekt budżetu, którego główne założenia powinniśmy poznać we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów, będzie przewidywał nieznaczną redukcję deficytu fiskalnego w 2025 r. (do ok. 4,5 proc. PKB, z ponad 5 proc. w tym roku, w ujęciu General Government)”.
Analitycy zwracają uwagę, że wysokość planowanego deficytu budżetowego i potrzeb pożyczkowych będzie kluczową informacją dla rynku obligacji skarbowych. Projekt budżetu powinien również rozstrzygnąć kwestię ewentualnej nowelizacji tegorocznego budżetu, choć eksperci przewidują, że taka nowelizacja nie nastąpi.
Szczegółowe dane o PKB za II kwartał
Drugim ważnym wydarzeniem będzie publikacja szczegółowych danych o PKB za II kwartał 2024 roku. Analitycy spodziewają się potwierdzenia wstępnego szacunku wzrostu na poziomie około 3,2 proc. r/r. „Jesteśmy przekonani, że kluczową rolę w przyspieszeniu gospodarki odegrała konsumpcja prywatna i publiczna, którym sprzyjały bardzo wysokie dynamiki płac i innych dochodów gospodarstw domowych” – podkreślają eksperci Santander Bank Polska.
Wstępne dane o inflacji za sierpień
Trzecim kluczowym elementem będą wstępne dane o inflacji CPI za sierpień. Według szacunków analityków, „inflacja CPI wg naszych szacunków utrzymała się w sierpniu na lipcowym poziomie 4,2 proc. r/r (ryzyko naszym zdaniem jest lekko wychylone w dół, w stronę niższego odczytu tj. 4,1 proc.)”.
Na taki wynik wpływ miały między innymi lekko spadające wobec lipca ceny paliw i żywności.
Sytuacja na rynkach finansowych
Eksperci zwracają również uwagę na sytuację na rynkach finansowych. „Ostatnie dni stały pod znakiem osłabienia dolara na rynkach międzynarodowych. To sprzyjało odreagowaniu korony i forinta, ale złoty stopniowo tracił po osiągnięciu lokalnego dołka w okolicach 4,26” – czytamy w raporcie.
Analitycy przewidują, że kurs EURPLN mógłby testować poziom 4,25, szczególnie jeśli struktura PKB pokaże mocny wzrost konsumpcji. Jednocześnie zaznaczają, że stabilizacja inflacji będzie miała raczej stabilizujący wpływ na złotego.
Perspektywy dla rynku długu
W odniesieniu do rynku długu, eksperci Santander Bank Polska przewidują, że „krajowy rynek długu może być pod wpływem spadkowych tendencji rentowności na rynkach bazowych po gołębich wypowiedziach prezesa Fed i wzroście oczekiwań na cięcia stóp w USA we wrześniu, oczekiwanego dalszego spadku indeksu Ifo, czy ewentualnie niższego od oczekiwań odczytu inflacji”.
Analitycy zwracają uwagę, że podaż netto długu do końca roku może pozostać dodatnia, co przy względnie wysokiej podaży długu skarbowego w przyszłym roku może utrzymywać długoterminowe spready kredytowe na wysokich poziomach.
#ekonomia #SantanderBankPolska #budżet2025 #danePKB #inflacja #rynkiFinansowe #rynekDługu #analityka #gospodarkaPolska #raportEkonomiczny