Sztuka i Technologia: Innowacyjny Świat DefSecIntel
Na terenie fabryki — zarówno w halach, jak i w pomieszczeniach biurowych — wiszą obrazy autorstwa pracowników firmy, co potęguje atmosferę kreatywnego start-upu.
Rozwój i Strategia DefSecIntel
DefSecIntel działa od 2018 roku, przy czym kapitał na rozruch — jak twierdzi Tamm — wynosił około miliona euro. Częściowo zainwestował w firmę własne pieniądze, resztę pozyskując z rządowego grantu dla start-upów zbrojeniowych. Obroty za zeszły rok miały wynieść ok. 30 mln euro. Poza Estonią firma ma zakłady produkcyjne w Niemczech i w Ukrainie, a sprzedaż prowadzi w 25 krajach. Wśród oferowanych produktów znajdują się: mobilny autonomiczny system rozpoznawczy SurveilSPIRE oraz montowany na pojazdach system rozpoznawczy CAIMAN. Obe urządzenia wykorzystują sztuczną inteligencję, która pomaga rozpoznawać wrogie drony, odróżniając je od innych obiektów latających. W ofercie są też mobilne centra dowodzenia i wspomagany przez AI system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Rozwiązania zostały już sprawdzone w akcji.
Kamera rozpoznawcza DefSecIntel zamontowana w samochodzie cywilnym.
Zbrojeniówka Start-upami Stojąca
Z punktu widzenia Polski, gdzie w sektorze obronnym dominują podmioty z kapitałem państwowym, oparcie sektora zbrojeniowego na start-upach może się wydawać czymś niezwykłym. Jak tłumaczy Ingvar Pärnamäe, członek rady stowarzyszenia estońskiego przemysłu obronnego i lotniczego, Estonia po odzyskaniu niepodległości nie miała dużego przemysłu zbrojeniowego, dzięki czemu teraz rodzą się firmy rozwijające się w stylu start-upów. Ta strategia biznesowa przynosi efekty — w 2023 roku estońska zbrojeniówka osiągnęła obrót prawie 350 mln euro, z czego znaczną część stanowił eksport.
Elastyczność Erystykańskich Firm
Pärnamäe zwraca uwagę, że start-upowy charakter przekłada się na większą elastyczność estońskich firm zbrojeniowych. Spółka Cybexer Technologies, korzystająca z doświadczeń Estonii z 2007 roku, jest świetnym przykładem elastyczności specjalizacji w zabezpieczeniach cybernetycznych. Threod System z powodzeniem produkuje drony zwiadowcze, które znalazły swoje zastosowanie na różnych polach walki, w tym w Ukrainie. Pierwszym klientem była estońska armia, ale teraz systemy te wykorzystuje również Ukraina.
Projektowanie drona w firmie Threod Systems.
Maru Defence: Wyjątek Potwierdzający Regułę
Wyjątkiem od start-upowej reguły wydaje się Maru Defence — wojskowa odnoga cywilnej grupy budowlanej Maru, obecnej na rynku od 1991 r. MDSC Systems, należąca do Maru, znalazła swoją niszę w produkcji przenośnych polowych konstrukcji dla wojska, m.in. wykorzystywanych w czasie pandemii COVID-19.
Milrem Robotics – Przykład Sukcesu
Milrem Robotics to wiodący producent bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV), z wiodącym produktem Themis. W zależności od konfiguracji Themis może być dostosowany do wsparcia ogniowego, dostarczania zaopatrzenia czy wykonywania misji inżynieryjnych. Milrem uczestniczy w programach robotycznych realizowanych przez 19 państw, a jego centrum produkcyjne w Tallinnie jest w stanie produkować 500 pojazdów Themis rocznie.
Dron lądowy Themis, Milrem Robotics, wersja cargo.
Integracja Estońska-Polska: Możliwości i Wyzwania
Mimo, że główne rynki estońskiego eksportu to Skandynawia, Ukraina i Niemcy, istnieją nadzieje na rozwinięcie współpracy z Polską. Estońska zbrojeniówka prezentuje ciekawe i innowacyjne produkty, które mogłyby znaleźć swoje zastosowanie również w Polsce, jeśli tylko umożliwią to zawarte kontrakty.
Ćwiczenia taktyczne EURETEX 24 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.
Estonia wzmacnia swoją współpracę wojskową z sojusznikami, jednocześnie obserwując rozwój sił zbrojnych w Polsce. Dzięki strategicznej współpracy z NATO i wzajemnej pomocą, oba kraje mogą liczyć na zwiększenie swojego bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń ze strony Rosji.
#DefSecIntel #EstońskaZbrojeniówka #InnowacjeTechnologiczne #MilremRobotics #ZbrojeniówkaStartUp #Estonia #ModernMilitary #ITTrendy #Drony #BezpieczeństwoNarodowe