Zaskakujące wyniki raportu Grant Thornton
Z raportu Grant Thornton wynika, że w ostatnich latach, jeżeli weźmiemy pod uwagę efektywną stawkę podatkową, to prywatne podmioty borykały się z większymi obciążeniami, jednak sytuacja się odwróciła. W 2023 roku stawka dla podmiotów państwowych wzrosła aż do 52%, zaledwie rok wcześniej wynosiła 24% (+28 punktów procentowych). Jedna trzecia podmiotów państwowych z przebadanej grupy poniosła w 2023 roku stratę, a mimo to uiściła podatek.
Sektory z najwyższą efektywną stawką podatkową
Najwięcej płacą spółki energetyczne, surowcowe oraz odzieżowe i obuwnicze. W każdej z tych grup efektywna stopa w 2023 roku wyniosła 33%, czyli była o 3 punkty procentowe wyższa od średniej. Wysoka stawka przypada też na sektor bankowo-ubezpieczeniowy (31%) oraz budownictwo (30%). Na drugim biegunie mamy producentów gier, którzy mogą korzystać z preferencyjnych rozwiązań. Tu efektywna stopa podatkowa wynosi zaledwie 11%. W pokrewnym sektorze IT sięga już 21%, a w TMT (technologie, media, telekomunikacja) 28%. To dużo, zważywszy, że są to branże, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia rozwoju innowacyjnej, cyfrowej gospodarki, opartej na dużej wartości dodanej i własności intelektualnej.
Szukanie efektywności
Rzeczywistość podatkowa bywa nie tylko skomplikowana, ale też nie zawsze zgodna z intuicją. Tak więc, na przykład, często realna strata finansowa nie znajduje odzwierciedlenia w rozliczeniach podatkowych. Mamy też stale wydłużającą się litanię wydatków, które nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu, chociaż ich poniesienie ma uzasadnienie biznesowe.
Wyczytywanie nowych strategii finansowych
– Wreszcie mamy podziały na różne źródła dochodów, nierównomierną alokację wyników między poszczególne podmioty danej grupy kapitałowej, dużą zmienność wyników i ograniczenia w rozliczaniu strat czy też kolejne wersje podatków minimalnych ukrywanych pod różnymi nazwami – wymienia ekspert Szysz. Dodaje, że wiele grup kapitałowych powinno to skłonić do weryfikacji swoich struktur. – Wielokrotnie okazuje się, że zgodne z wszelkimi zasadami relokacje aktywów i funkcji, konsolidacja biznesów czy też sięgnięcie do promowanych przez ustawodawcę instrumentów, jak podatkowa grupa kapitałowa, czy też ulgi i zwolnienia podatkowe, pozwala na zbliżenie się do nominalnej 19-proc. stawki opodatkowania – podsumowuje ekspert.
#EfektywnaPodatek #Raport #GrantThornton #PodmiotyPaństwowe #EfektywnośćPodatkowa #InnowacyjnaGospodarka #Finanse #Podatki