Wpływ Skrócenia Tygodniowego Czasu Pracy na Polskich Pracodawców i Pracowników
Wielu Polaków czeka na zapowiadane skrócenie tygodniowego czasu pracy. W obecnej sytuacji warto przyjrzeć się doświadczeniom innych krajów, gdzie takie rozwiązania już zostały wdrożone. Oto przegląd przygotowany przez Martynę Grzegorczyk, Marketing Operations Manager w ClickMeeting.
4-dniowy tydzień pracy – Efekty wdrożonych rozwiązań
W dotychczasowych programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy odnotowano m.in.:
- Spadek rotacji zatrudnienia o 40%;
- Polepszenie dobrostanu pracowników w 82% firm;
- Oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku.
Skrócony czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86% pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Jednak wielu polskich pracodawców nie jest przekonanych do tego rozwiązania, a 51% uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Według danych ClickMeeting, satysfakcjonującą alternatywą dla 54% Polaków mogłaby być praca zdalna lub hybrydowa.
Skrócą czy nie skrócą? Plany na przyszłość
Jeszcze w kadencji obecnego rządu, czyli do 2027 roku, tygodniowy czas pracy, który obecnie wynosi 40 godzin, ma zostać skrócony. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa dwie opcje – 7 godzin pracy przez 5 dni w tygodniu (czyli 35 godzin tygodniowo) lub 8 godzin dziennie przez 4 dni w tygodniu (w sumie 32 godziny tygodniowo). Według badania ClickMeeting, 68% Polaków wolałoby tę drugą możliwość, a 63% jest zdania, że wpłynęłoby to pozytywnie na satysfakcję z pracy.
Warto przyjrzeć się, jak tego typu rozwiązania funkcjonują i sprawdzają się w innych krajach – a eksperymentów ze skróceniem czasu pracy jest sporo.
Rotacja zatrudnienia mniejsza nawet o 40%
Na Islandii pilotażowy program 4-dniowego dnia pracy rozpoczęto już w 2015 roku, a jego skutki okazały się bardzo pozytywne – wydajność nie spadła (czasem nawet wzrosła), a pracownicy byli bardziej zadowoleni i zaangażowani. Obecnie już 86% islandzkich pracowników pracuje w tym modelu lub ma taką możliwość zapisaną w umowie.
Skrócony tydzień pracy testowano również w Wielkiej Brytanii w 2022 roku, a 51% biorących udział w pilotażu firm zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie na stałe. W wyniku tego eksperymentu 82% z nich odnotowało polepszenie dobrostanu pracowników, a połowa zwróciła uwagę na zmniejszenie rotacji zatrudnienia.
Z kolei po zakończonym w kwietniu 2024 roku programie pilotażowym 4-dniowego tygodnia pracy w sektorze publicznym w południowym Cambridgeshire zauważono m.in. zmniejszenie rotacji pracowników o 39%, co wygenerowało oszczędności na poziomie 371,5 tys. funtów w skali roku (ok. 1 872,4 tys. zł) oraz wzrost wydajności pracy.
Inne kraje i ich podejście do skróconego czasu pracy
W Niemczech uruchomiono tego typu testy w lutym tego roku, w których wzięło udział 45 firm, głównie z sektora IT. Pracodawcy zauważyli podniesienie poziomu motywacji i lojalności wśród pracowników, a także spadek liczby nieobecności. Jednak tylko 11% niemieckich firm oferuje 4-dniowy tydzień pracy, a 2% rozważa taką możliwość. Władze Szkocji wprowadziły 32-godzinny tydzień pracy bez obniżenia wysokości wynagrodzenia w przypadku części urzędników służby cywilnej. W Hiszpanii firmy, które chcą skrócić czas pracy, mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie.
Belgia, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadziła prawo pozwalające na skrócenie tygodnia pracy do 4 dni, ale bez zmniejszenia liczby godzin. Oznacza to, że osoby chcące korzystać z tego rozwiązania, muszą pracować około 9,5 godziny dziennie.
¾ Polaków chce możliwości pracy zdalnej i hybrydowej
W Polsce 51% firm twierdzi, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jest w ich branży niemożliwe, a ponad 30% uważa to rozwiązanie za wykonalne, ale nie planuje jego wdrożenia. Pracodawcy obawiają się m.in. spadku wydajności pracowników i problemów wynikających z konieczności zmiany organizacji pracy. Jednak wspomniane wyniki programów eksperymentów z różnych krajów wskazują na coś wręcz przeciwnego, chociaż nie da się ukryć, że w niektórych branżach może to być problematyczne – np. w obsłudze klienta, gdzie kluczowa jest sama dostępność pracowników. W takiej sytuacji warto rozważyć inne opcje.
W badaniu ClickMeeting 54% respondentów i respondentek ze wszystkich grup wiekowych obecnych na rynku pracy stwierdziło, że gdyby wdrożenie 4-dniowego tygodnia pracy okazało się niemożliwe, to motywujące byłoby dla nich zwiększenie udziału pracy zdalnej lub hybrydowej. Zdecydowanie przeciwnego zdania jest tylko 18% ankietowanych. Z kolei blisko ¾ Polaków uważa, że praca zdalna lub hybrydowa tam, gdzie jest to możliwe do wprowadzenia, powinna być standardem, a nie zgadza się z tym jedynie 13% badanych. Dzięki dostępności nowoczesnych narzędzi online, w tym platform do organizacji spotkań czy webinarów, takich jak ClickMeeting, obecnie nie stanowi to wyzwania.
Autorka: Martyna Grzegorczyk – Marketing Operations Manager z ClickMeeting.
Zobacz także:
Delete: „Czytaj także:”