Automatyzacja i AI w Polskich Firmach: Nowe Możliwości i Wyzwania
Krajowa gospodarka wciąż goni europejską czołówkę pod kątem wprowadzania innowacyjności. Ważnym sprzymierzeńcem w przyspieszeniu tego procesu mogą się okazać rosnące koszty pracy.
Wszystko wskazuje na to, że wdrażanie automatyzacji i sztucznej inteligencji w polskich firmach wchodzi w nową fazę. Wzrost kosztów pracy sprawia, że coraz więcej firm uznaje za opłacalne wprowadzenie do swojej działalności robotów. Wątpliwości w tym zakresie nie pozostawia raport „Barometr Polskiego Rynku Pracy” przygotowany przez Personnel Service. Zgodnie z jego wynikami, już w co czwartym polskim przedsiębiorstwie wprowadzana jest automatyzacja lub narzędzia AI.
Wprowadzenie Korzystnych Zmian
Pracodawcy zaczynają być świadomi, że prowadzenie nowoczesnego i rentownego biznesu wymaga wprowadzenia właśnie tego typu funkcjonalności. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonego przez Personnel Service badania. Już ponad połowa firm jest gotowa na wprowadzenie innowacji w swoją działalność. Aż 24% z nich jest obecnie w trakcie tego procesu.
„Automatyzacja, robotyzacja oraz sztuczna inteligencja są nie do zatrzymania. Elon Musk niedawno potwierdził, że Tesla produkuje humanoidalnego robota Optimus Gen 2, który będzie kosztował 10 000 dolarów za sztukę. Miliarder ma plan wdrożenia tysięcy tych robotów w fabrykach Tesli do 2025 roku. To pokazuje szybkość i skalę zmian. I nie ma co ukrywać, że wpłynie na cały rynek pracy. Pracownicy będą musieli zmodyfikować swoje umiejętności i kompetencje, bo spora część z nich stanie się nieaktualna. Powstaną też nowe zawody i to widać również w firmach w Polsce. Już co trzeci pracodawca wie, że niedługo nie da sobie rady bez specjalisty od AI czy automatyzacji. To będą jedni z najbardziej poszukiwanych profesjonalistów” – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.
Specjaliści od AI Poszukiwani
Jak widać, na skutek wprowadzanych zmian przekształcenia dotkną również rynek pracy. Firmy mają świadomość, że właściwie przeprowadzone procesy automatyzacji i wdrażania AI będą wymagać zatrudnienia specjalistów. Aż 35% z przedstawicieli firm zakłada zatrudnienie specjalisty ds. automatyzacji, robotyzacji lub sztucznej inteligencji. Widać wyraźnie, że podmiotami wyznaczającymi trendy w tej kwestii będą duże przedsiębiorstwa. Aż 39% firm zatrudniających powyżej 250 pracowników deklaruje konieczność zatrudnienia wyżej wymienionych specjalistów. Odsetek ten maleje wraz z rozmiarami przedsiębiorstwa. U małych firm (od 10 do 49 pracowników) taką potrzebę deklaruje jedynie 28% z nich. Wydaje się jednak, że świadomość połączenia automatyzacji i wykorzystania AI z sukcesem działalności będzie rosła.
„Doszliśmy do punktu, w którym potrzeba zatrudnienia osób z nowymi umiejętnościami staje się kluczowa dla sukcesu firm. Zarządzanie AI oraz procesami automatyzacji i robotyzacji będzie coraz większym atutem pracowników, którzy chcą się wyróżniać na tle konkurencji. Ci, którzy są w stanie nie tylko zrozumieć, ale także skutecznie wdrażać i zarządzać nowoczesnymi technologiami, będą mieli przewagę na rynku pracy. Wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach wskazuje na głęboką transformację, która wymaga od nas ciągłego uczenia się i adaptacji (…)” – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Rocketjobs.pl rośnie w siłę. Oferty pracy już nie tylko dla pracowników biurowych
Rośnie innowacyjność polskich firm. Wnioski z raportu PARP
#Automatyzacja #SztucznaInteligencja #Innowacje #PolskaGospodarka #RynekPracy #Robotyzacja #SpecjaliściAI #RozwójTechnologii