Global Student Prize: Polacy w ścisłej czołówce
Nagroda Global Student Prize to wyjątkowe wyróżnienie dla najlepszych studentów na świecie. Na liście 50 najlepszych możemy znaleźć trzy polskie nazwiska. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ z całej Europy wybrano zaledwie pięciu laureatów.
Osiągnięcia akademickie, wpływ na rówieśników, wkład w społeczność, kreatywność oraz innowacyjność. To między innymi takie aspekty są oceniane podczas wyboru laureatów nagrody Global Student Prize. Jest to jedno z najważniejszych światowych wyróżnień świata akademickiego. Na tegorocznej liście 50 nazwisk możemy z dumą ogłosić polski akcent.
Martyna Łuszczek, Marcelina Maciąg, Mikołaj Wolanin. To trzech polskich studentów, które uzyskało międzynarodowe wyróżnienie. Teraz kapituła konkursu wyłoni 10 finalistów i następnie zwycięzcę Global Student Prize. Nagroda dla najlepszego studenta wynosi 100 tys. dolarów.
Polacy z międzynarodowym wyróżnieniem
Warto poznać historię studentów, którzy uzyskali tak ważne wyróżnienie. Martyna Łuszczek pochodzi z małej miejscowości w Polsce, jednak to nie powstrzymało jej ambicji. Jest jedną z pomysłodawczyni Aquacollectora. To przenośne urządzenie zaprojektowane do zbierania i wykorzystywania mikroplastików z akwenów wodnych. Testy prowadziła ze swoim trzyosobowym zespołem przez blisko dwa lata. Wymagało to zdobycia nowych umiejętności – od spawania, przez programowanie, po konstrukcję. W tym czasie udało się stworzyć sprawnie działający prototyp. Dzięki temu projekt wzbudził zainteresowanie wielu zagranicznych przedsiębiorców i instytucji. Zaledwie w wieku 19 lat znalazła się na liście „25 under 25” McKinsey & Company.
Marcelina Maciąg chciałaby zostać pierwszą kobietą Prezydent Polski. Od młodych lat, pomimo dysleksji i nieśmiałości, udzielała się na rzecz społeczności. Obecnie działa na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pracuje również nad powstrzymaniem nienawiści i cyberprzemocy oraz promuje zrównoważoną przyszłość poprzez projekty dotyczące ochrony środowiska, różnicy płci i wolności słowa. Dzięki swojej działalności zdobyła wiele wyróżnień, w tym najwyższe krajowe odznaczenie rządu polskiego – Ambasadorka Młodego Pokolenia Polski – przyznawanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Mikołaj Wolanin założył swoją Fundację Praw Ucznia w 2019 roku. We współpracy z Urzędem Miasta Warszawy organizuje wydarzenia, podczas których oferowane są konsultacje prawne. Pomimo młodego wieku, Mikołaj napisał już dwie książki, w której omawia między innymi prawa i obowiązki uczniów. Ponadto, fundacja działa aktywnie na rzecz dobrostanu uczniów. Ostatnio nawet opublikowała obywatelski projekt ustawy, w którym postulowano zapewnienie psychologa w każdej szkole.
Choć zwycięzca będzie tylko jeden, to już gratulujemy takiego sukcesu na skalę międzynarodową!
Polska fizyczka i jej zespół z dużym wyróżnieniem. Zwycięstwo w European Inventor Award 2024
Nowy bolid studentów Politechniki Warszawskiej. Powalczy w międzynarodowych zawodach