Jak Zacząć Programować? Poradnik dla Początkujących
Wśród wielu zawodów, które biją obecnie rekordy popularności, programowanie jest jednym z najbardziej pożądanych. To zajęcie, które gwarantuje stabilność finansową i wiele możliwości rozwoju. Czy aby zostać programistą trzeba mieć skończone studia informatyczne? Jak zacząć programować i czy to się opłaca?
Czym jest programowanie?
Niemal każda duża firma zatrudnia obecnie co najmniej kilku programistów. Rozwiązują oni różne problemy i projektują zadania skoncentrowane w przestrzeni cyfrowej.
Stereotypowy obraz programisty, który ślęczy nad komputerowym kodem w zaciemnionym pokoju, jest uproszczeniem, ale posiada ziarno prawdy. Programowanie często polega na śledzeniu danych przez wiele godzin, aby rozgryźć dany problem. Proces programowania polega na wpisywaniu w przestrzeń cyfrową różnych kodów, które mają wywołać określony efekt – naprawić usterkę lub stworzyć nowe funkcje.
Warto zaznaczyć, że są różne rodzaje programowania. Zasadniczo dzielimy je na dwa typy: programowanie front-end i back-end. Pierwszy rodzaj związany jest z tym, co widzi użytkownik na stronie internetowej czy w aplikacji. Programowanie back-end to pobieranie i przetwarzanie danych pochodzących z front-endu. W tej sekcji programista będzie rozwiązywał głębsze problemy i przeprowadzał wieloetapową analizę.
Programowanie dla początkujących
Programowanie to zajęcie dla osób, które lubią zadaniowy tryb pracy. Choć wiele firm zatrudnia obecnie programistów na etat, jest to często praca, w której trzeba spędzić nieco więcej czasu niż standardowe 8 godzin. Czy warto zostać programistą? Jeśli masz smykałkę do informatyki i lubisz rozwiązywać problemy, taka posada da Ci zarówno korzyści finansowe, jak i stabilność. Obecnie większość biznesów przeniosła się do przestrzeni cyfrowej, a niemal każda firma obsługuje swoją własną stronę internetową. Zapotrzebowanie na programistów ciągle rośnie. Korzyści z bycia programistą to między innymi:
- Stabilność finansowa i stosunkowo wysokie płace
- Rozwój i możliwość wyboru różnych modeli pracy i stanowisk
- Możliwość pracy zdalnej
- Stosunkowo niski koszt nauki – programowania można nauczyć się samodzielnie
Nauka programowania od zera – czy trzeba mieć studia informatyczne?
Zostać programistą może prawie każdy i to wcale nie jest żart. Warto jednak zdać sobie sprawę, z czym taka praca się wiąże. Choć w programowaniu sprawdzą się raczej ścisłowcy, proces ten jest w istocie patrzeniem w sposób niestandardowy na pewne abstrakcyjne problemy w przestrzeni cyfrowej. Język programowania Python, często wybierany przez początkujących, jest wykorzystywany w różnych dziedzinach – od tworzenia aplikacji i stron, po analizę danych. JavaScript, również popularny, pozwala tworzyć zaawansowane aplikacje i interaktywne elementy na stronach internetowych.
Nauka programowania, choć wydaje się skomplikowana, jest dostępna niemal dla każdego. Aby zostać programistą nie trzeba mieć ukończonych studiów informatycznych – wystarczy odpowiedni kurs i determinacja, aby nauczyć się konkretnego języka programowania, który można później wykorzystać w pracy.
Jak zacząć naukę programowania?
Jeśli chcesz zacząć naukę programowania, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, gdzie widzisz siebie jako programistę. Jeśli szukasz pracy w programowaniu front-end, warto postawić na języki takie jak JavaScript. W programowaniu back-end lepszy będzie natomiast Python.
Wybór konkretnego języka programowania jest kluczowy, choć ważny jest też cały background. Aby zacząć naukę programowania warto wybrać odpowiednią szkołę lub kurs. Wiedza zdobywana samoistnie w sieci jest tańsza, ale może prowadzić do niepełnego zrozumienia. W internecie istnieje sporo darmowych kursów programowania, jednak nie wszystkie wyjaśniają proces od początku do końca. Warto stawiać na kursy polecone przez zaufane źródła.
Jeśli chcesz poznać metody nauki programowania, możesz wybrać bootcamp programistyczny. To intensywny kurs trwający od 10 do 20 tygodni, podczas którego zdobywasz stosowne uprawnienia, które możesz pochwalić się w pracy. Tego rodzaju nauka jest pewna, ale wiąże się z kosztami.
Umiejętności programistyczne możesz zdobyć także na studiach informatycznych, jednak nauka w tym przypadku jest wydłużona. Podstawy programowania możesz zdobyć za darmo z internetowych kursów online.
Nauka języków programowania
Jak już zostało wspomniane, nauka języków programowania to podstawa w pracy programisty. Wybierając konkretny język, stawiamy na przyszłość. Przy zainteresowaniu programowaniem typu front-end, pomocny będzie język JavaScript, CSS i HTML5. Jeśli natomiast chcesz pracować w programowaniu back-end, przyda Ci się Java, Ruby, Node.js i oczywiście Python.
Dla programistów zainteresowanych grami komputerowymi konieczna będzie znajomość takich języków jak C++, czy C#. Jeśli chcesz tworzyć aplikacje mobilne, postaw na język Swift i uniwersalną Javę.
Pierwsza praca – jak zacząć programować?
Kiedy ukończysz kursy lub szkołę, będziesz posiadał konkretne umiejętności. Warto je uwzględnić w swoim CV oraz portfolio programisty. Wpisując dany kurs i umiejętności do CV, otwierasz sobie drzwi do kariery.
Ofert pracy dla programistów jest sporo. Dużo firm oferuje kontrakty B2B, co oznacza, że aby zacząć współpracę, trzeba mieć założoną działalność gospodarczą. Zanim zaczniesz wysyłać aplikacje, zrób małe badania rynku i sprawdź, czy wybrane firmy oferują umowy o pracę. Jeśli nie, pierwszym krokiem powinno być założenie działalności gospodarczej.
Portfolio programisty – autoprezentacja
Jeśli starasz się o pracę w konkretnej firmie, oprócz CV powinieneś stworzyć także swoje portfolio programisty. To kluczowy element, w którym liczy się kreatywność i zaradność. Co powinno znaleźć się w takim portfolio? Bardzo ważna jest warstwa wizualna, ale strona internetowa, na której chcesz zaprezentować swoje umiejętności, powinna działać bez zarzutu. Dobrym pomysłem jest przedstawienie kilku swoich projektów w formie linków lub kafelek na głównej stronie. Ważne jest, aby pod każdym projektem dopisać krótkie success story, opisujące osiągnięcia danego projektu.
Nauka języków programowania a działalność gospodarcza
Jak już zostało wspomniane, sporo firm zatrudnia programistów na umowę B2B. Nauka programowania jest więc już na starcie kojarzona z koniecznością założenia działalności gospodarczej. Ponieważ związana jest z kosztami, warto najpierw znaleźć miejsce, które oferuje współpracę, a dopiero potem zakładać działalność gospodarczą.
Wiele firm oferuje także etaty – sporo programistów pracuje jednak jako freelancerzy, ponieważ w takim systemie można często zarobić więcej niż na umowie o pracę.
Początek nauki programowania bywa trudny, jednak w efekcie prawie zawsze się opłaca. Nauka podstaw programowania może być trudna, ale przy odrobinie ciekawości może się okazać wspaniałą przygodą.
#programowanie #nauka #koding #kariera #front-end #back-end #JavaScript #Python #kursprogramowania #portfolio #freelancing