Najważniejsza Konkurencja Daleko w Tyle
Spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce 17 lipca, ale dopiero teraz to ujawniła.
Kto założył spółkę OK Operator Kaucyjny?
OK Operator Kaucyjny został założony przez należące do grupy Schwarz dwie sieci dyskontów, Lidl i Kaufland. W zarządzie znajdują się również przedstawiciele kolejnej spółki z Grupy – PreZero, która zajmuje się przetwórstwem odpadów. Ten operator łączy wszystkich graczy systemu kaucyjnego – Lidl i Kaufland są zarówno wprowadzającymi marki własne, jak i je sprzedają, więc reprezentują handel. Następnie, odbierze opakowania po butelkach założona przez nich spółka, którą zarządza spółka przetwórstwa odpadów.
– Kompetencje w tych trzech obszarach, które stoją za nowo powołaną spółką, są unikalne i wyróżniają OK Operator Kaucyjny na polskim rynku – pisze spółka w komunikacie. Lidl i Kaufland będą mogli zapewne czerpać z doświadczeń udziału w systemie kaucyjnym swoich sklepów z rynku niemieckiego, słowackiego, Rumunii i kilku innych krajów, które ostatnio wprowadzały systemy kaucyjne. Jednak trudno będzie przenieść te doświadczenia jeden do jednego, ponieważ nigdzie w Europie nie ma aż sześciu operatorów, dominują rozwiązania z jednym lub dwoma operatorami.
Długo Wyczekiwana Zgoda Prezesa UOKiK
Jest długo wyczekiwana przez rynek zgoda prezesa UOKiK na koncentrację dla dwóch spółek.
Podsumowanie
Zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego przez OK Operator Kaucyjny to krok milowy w branży. Kompetencje z trzech kluczowych obszarów wyróżniają spółkę na polskim rynku. Doświadczenie z innych krajów na pewno przyniesie pewne korzyści, ale warto pamiętać o specyficznych warunkach polskiego rynku.
Kontrowersje i Oczekiwania
Mimo potencjalnych trudności w implementacji doświadczeń z innych krajów, rynek z niecierpliwością oczekuje na uruchomienie systemu kaucyjnego i jego wpływ na ekologię oraz gospodarkę odpadami.