Transformacja w Biznesie: Przyszłość Zrównoważonego Rozwoju
Świat stoi w obliczu poważnych wyzwań – od zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, po rosnące ubóstwo i nierówności społeczne. Potrzebujemy szybkiej zmiany, która zapewni godne życie obecnym i przyszłym pokoleniom. Zmiany, w którą zaangażuje się wiele środowisk, w tym firmy i korporacje.
Świadomość Przedsiębiorców w Polsce
Przedsiębiorcy w Polsce są świadomi tych wyzwań i konieczności przeprowadzenia zrównoważonej transformacji. Tego wymaga od nich prawo, czują też presję rynku. Nie bez znaczenia jest również perspektywa oszczędności. Takie przynajmniej motywacje wskazują firmy biorące udział w badaniu przeprowadzonym przez Bank BNP Paribas, którego wyniki przedstawia raport „Koniunktura finansowania zrównoważonych zmian biznesu w Polsce”.
Niezależnie od tego, co motywuje biznes do działania, ważne, że w transformację inwestuje już co trzecia firma w Polsce, a kolejne 10 proc. dołączy do tego grona w ciągu najbliższych trzech lat – czytamy w raporcie. Co więcej, pozostali, a więc ok. 60–70 proc. przedsiębiorstw, już szykuje się do zmian, wiedząc, że ich wdrożenie jest konieczne. Inwestycje kosztują, ale przedsiębiorcy wiedzą, jak je sfinansować. Blisko 80 proc. osób biorących udział w badaniu Banku BNP Paribas uważa, że produktów i rozwiązań oferowanych na rynku jest dużo i są one łatwo dostępne.
Lider Zrównoważonej Transformacji
Jednym z banków najsilniej kojarzonych z ofertą ukierunkowaną na inwestycje w zielone zmiany jest Bank BNP Paribas, dla którego zrównoważony rozwój, w tym odpowiedzialne podejście do kwestii społecznych i ochrony środowiska, są szczególnie ważne. Fakt ten potwierdza jeden z głównych celów przyjętej na lata 2022–2025 strategii GObeyond, czyli dalszy rozwój, zakładający nie tylko działanie efektywne, ale uwzględniające także zaangażowanie we wsparcie rozwoju pracowników, kwestie istotne społecznie i przeprowadzane w duchu zasad zrównoważonego rozwoju.
Jeden z czterech filarów strategii Grupy BNP Paribas na lata 2022-2025 – UP – zakłada stworzenie oferty wysokiej jakości produktów i usług bankowych oraz pozabankowych. Należy do nich jest m.in. wdrożenie Kredytu Ekologicznego wspomagającego transformację energetyczną polskich przedsiębiorstw.
Drugi filar – POSITIVE – to działania wzmacniające pozycję Banku BNP Paribas jako odpowiedzialnego i zaufanego partnera finansowego, wspierającego zrównoważony rozwój swoich Klientów, będącego jednocześnie ich przewodnikiem w świecie cyfrowej i zrównoważonej transformacji. Jednym z rozwiązań oferowanych przez bank jest finansowanie w formule Sustainability-Linked Loan. To kredyt z niższą marżą powiązaną z realizacją celów ESG.
Co więcej, w swojej strategii Bank BNP Paribas zobowiązuje się wspierać swoich Klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ograniczać negatywny wpływ własnej działalności na środowisko, a także zwiększać świadomość społeczną oraz dzielić się z innymi dobrymi ekologicznymi praktykami.
Oni Zmieniają Świat
Bank BNP Paribas nie tylko dba o kwestie związane z transformacją we własnym zakresie, ale też chętnie dzieli się doświadczeniem i ekspercką wiedzą z Klientami, wspierając ich w prowadzeniu biznesu w zrównoważony sposób. Licznych przykładów tego rodzaju praktyk dostarcza skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji paneuropejska kampania „For those who move the world”, która przedstawia konkretne, wspólne działania Grupy BNP Paribas prowadzone z przedsiębiorstwami z różnych europejskich krajów na rzecz ich zrównoważonego rozwoju i transformacji.
Przedstawione w kampanii przykłady wdrożonych zmian dotyczą m.in. transformacji energetycznej, energooszczędności, mobilności, międzynarodowej ekspansji czy innowacji produktowych. Kampania przybliża prowadzone w tych obszarach działania, zaprezentowane w case studies oraz materiałach wideo. Ukazują one Klientów banku, którzy są w trakcie transformacji lub mają ją już za sobą, jak m.in. Jaguar Land Rover oraz działające w sektorze magazynowym francuskie przedsiębiorstwo Exotec.
Wśród firm, które odniosły sukces przy współpracy z Bankiem BNP Paribas, nie brakuje też przedsiębiorstw działających na polskim rynku. To m.in. producent farb Grupa Śnieżka, wytwórca odzieży termoaktywnej Brubeck, dostawca wysokiej jakości produktów pochodzących z recyklingu opon Contec czy System 3E – twórca innowacyjnej technologii budowy domów.
Czego dzięki wsparciu Banku BNP Paribas udało się dokonać Grupie Śnieżka? Jej dwie spółki – Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA oraz Śnieżka Trade of Colours sp. z o.o. – korzystają z finansowania w formule Sustainability-Linked Loan. Efektem przeprowadzonych dzięki bankowemu wsparciu inwestycji jest redukcja zużycia wody oraz korzystanie z energii pochodzącej w stu procentach z OZE w biurach i fabrykach spółek. Śnieżka rozszerzyła także swoją ofertę o produkty o niskim wpływie na środowisko i wysokiej zawartości składników pochodzenia naturalnego.
Surowiec, Nie Odpad
Utylizacja zużytych opon to duży problem dla środowiska – każdego roku na świecie wyrzuca się ich ponad miliard. Tylko w latach 2018–2020 w wyniku spalania opon do atmosfery trafiło 18 mln ton CO2. Sposób na ich bardziej przyjazną dla planety utylizację znalazła firma Contec. Opracowana przez nią technologia Molten® umożliwia wytworzenie ze zużytych opon odzyskanej sadzy technicznej (rCB) oraz oleju popirolitycznego. Surowce te mogą być wykorzystane w wielu branżach, m.in. wyrobów gumowych, tworzyw sztucznych, powłok i lakierów czy tuszy, tonerów i barwników.
– W obecnych czasach nikt już nie ma wątpliwości, że ponowne wykorzystanie surowców to konieczność. Wdrożenie gospodarki cyrkularnej to jednak nie tylko działanie proekologiczne, związane z troską o klimat. Dostrzegamy w nim także olbrzymi potencjał biznesowy. Za nami rozbudowa zakładu w Szczecinie, a przed nami kolejne ambitne projekty. Doceniamy więc możliwość współpracy z zaufanym partnerem takim, jak Bank BNP Paribas, który podziela nasze wartości i wspiera nas swoim doświadczeniem w realizacji projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówi Krzysztof Wróblewski, Prezes Zarządu Contec S.A.
Bank BNP Paribas sfinansował zakup specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w procesie recyklingu zużytych opon. Pomógł też w uzyskaniu potrzebnych gwarancji bankowych, zapewnił spółce dostęp do lokat na korzystnych warunkach oraz umożliwił użytkowanie wygodnej platformy walutowej.
Więcej historii firm, które wspólnie z Bankiem BNP Paribas przeszły udaną transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju, oraz dostępnych rozwiązań, można znaleźć na stronie kampanii „For those who move the world”.
#zrównoważonyrozwój #greenfinance #BankBNPParibas #zmianaklimatu #ekotransformacja #biznes #innowacje #technologiaprzyszłości #gospodarkacyrkularna #ESG