By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accept
Mambiz
  • Biznes
  • Pomysł na biznes
  • Startupy
  • Dotacje
  • Więcej
    • Sztuczna Inteligencja
Powiadomienia
  • HomeHome
  • Zapisane
  • Dla Ciebie
  • Historia Przeglądania
Personalizuj
MambizMambiz
Font ResizerAa
  • HomeHome
  • Zapisane
  • Dla Ciebie
  • Historia Przeglądania
Search
  • Biznes
  • Pomysł na biznes
  • Startupy
  • Dotacje
  • Więcej
    • Sztuczna Inteligencja

Top Stories

Explore the latest updated news!
Pilotaż centralnej e-rejestracji rozpoczęty: rewolucja w zapisach do lekarza

Pilotaż centralnej e-rejestracji rozpoczęty: rewolucja w zapisach do lekarza

Gdzie wyrzucić kartony, jajka i skorupki?

Gdzie wyrzucić kartony, jajka i skorupki?

Gdańsk: Obława za pijanym kierowcą

Gdańsk: Obława za pijanym kierowcą

Stay Connected

Find us on socials
248.1kFollowersPolubienia
61.1kFollowersFollow
165kSubscribersSubscribe
mambiz.pl 2024.
Mambiz > Blog > Biznes > Kto zarobi na polskim uranie?
Biznes

Kto zarobi na polskim uranie?

Opublikowane 29 lipca 2024
Udpstępnij
9 min czytania
Udpstępnij



Spis treści
Polskie Złoża Uranu: Historia i WspółczesnośćUran w Polsce. ŚGP Industria przeszukuje Góry ŚwiętokrzyskieByły polskie łupki, było srebro — teraz będzie uran?



Polskie Złoża Uranu: Historia i Współczesność

Polskie Złoża Uranu: Historia i Współczesność

Choć w kopalni uranu nie wydziela się metan, niestety nie można powiedzieć, że w Podgórzu żaden gaz nie zabijał górników. Robił to radon — gaz powstały z radu. Ten promieniotwórczy pierwiastek jest znany w popkulturze za sprawą filmu „Radowe dziewczyny”. Tak nazywano pracownice amerykańskich fabryk, które w latach 20. i 30. XX pokrywały radem tarcze zegarków, co w później doprowadziło u nich do ciężkich odmian nowotworów. Jeśli chodzi o radon, to do tej pory istnieje teoria, że w małych ilościach może mieć właściwości lecznicze (w latach 70. w kopalni Podgórze działało nawet inhalatorium radonowe), ale polscy „radonowi chłopcy” wdychali go przez cały czas, zazwyczaj zresztą nie dożywając tragicznych skutków napromieniowania. – Od promieniowania zawartego w radonie często szybsza była pylica. Istnieją przekazy, które mówią o zapyleniu tak wielkim, że z odległości dwóch metrów widać było zaledwie poświatę lampy karbidowej — opowiada Marcin.

Dawne inhalatorium radonowe w podziemiach nieczynnej kopalni uranu w Kowarach.


Dawne inhalatorium radonowe w podziemiach nieczynnej kopalni uranu w Kowarach.

Fot.: Paweł Rutkiewicz / Forbes

Przyczynę, dla której w przeszłości zaczęto wydobywać w Polsce uran, znajdujemy w głębi sztolni, w sąsiedztwie zalanego górniczego szybu — jednocześnie najgłębszego stanowiska do nurkowania głębinowego w Polsce. To kopia RDS-1 – pierwszej radzieckiej bomby atomowej zdetonowanej na poligonie w Kazachstanie w 1949 r. Narzucony przez wyścig zbrojeń pośpiech Rosjan był tak wielki, że w pierwszym okresie wydobycia po podpisaniu z PRL umowy 1947 r. rudę transportowano do ZSRR samolotami.

Kopia pierwszej radzieckiej bomby atomowej RDS-1, zdetonowanej na poligonie w Kazachstanie w sierpniu 1949 r.


Kopia pierwszej radzieckiej bomby atomowej RDS-1, zdetonowanej na poligonie w Kazachstanie w sierpniu 1949 r. Prof. Robert Klementowski w książce „Atomowa tajemnica Sudetów” szacuje jednak, że sudecki uran stanowił jednak tylko ok. 2 proc. całego eksportu uranu, jaki trafił do ZSRR z Europy Środkowiej do końca 1949 r. Przed repliką bomby widać zalany szyb górniczy – najgłębsze w Polsce stanowisko do nurkowania głębinowego (244 m pod powierzchnią lustra wody, ok. 500 m pod powierzchnią ziemi).

Fot.: Paweł Rutkiewicz / Forbes

Gdy wchodzimy głębiej, Marcin poleca wyłączyć latarki. Po chwili włącza inną, na promienie UV, a naszym oczom ukazuje się magiczny spektakl świecących skał. Przeważnie na zielono, rzadziej na niebiesko.

To tzw. rudy pouranowe. Ładne, ale bez wartości energetycznej. Podobnie jak eksponaty z tzw. szkła uranowego, które mijamy po drodze.

Wystawa naczyń z tzw. szkła uranowego w kopalni Podgórze w Kowarach.


Wystawa naczyń z tzw. szkła uranowego w kopalni Podgórze w Kowarach.

Fot.: Paweł Rutkiewicz / Forbes

Ta sama ekspozycja widziana w świetle ultrafioletowym.


Ta sama ekspozycja widziana w świetle ultrafioletowym.

Fot.: Paweł Rutkiewicz / Forbes

W Kopalni Podgórze przez dziewięć lat jej funkcjonowania wydobyto ok. 200 ton uranu. Zamknięta w 2017 r. ostatnia kopalnia uranu w Europie — czeska Rozna — w ostatniej dekadzie swojej działalności wydobywała 300 ton metalicznego uranu w jeden rok. Prof. Robert Klementowski, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, w książce „Atomowa tajemnica Sudetów” podaje, że w latach 1948-1963 łączne wydobycie w całych Sudetach wynosiło nieco ponad 700 ton. To niewiele. Mniej niż wynosił wówczas jednoroczny eksport do ZSRR z Czechosłowacji. Prof. Klementowski pisze, że rozczarowanie polskimi złożami doprowadziło do rozwiązania umowy przez ZSRR, plany poszukiwania nowych złóż ostatecznie przekreśliła rezygnacja z budowy elektrowni atomowej przez władze PRL.

Współcześnie kolejne polskie rządy (najpierw PiS, a po nim KO) rozpościerają przed społeczeństwem atomowe wizje. Wraz z nimi, wróciły też marzenia o polskim uranie.

Uran w Polsce. ŚGP Industria przeszukuje Góry Świętokrzyskie

Z Sudetów przenieśmy się w Góry Świętokrzyskie. W kwietniu 2024 r. Polskę obiegła sensacyjna informacja o odnalezieniu tam złóż uranu przez zależną od państwa Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria, która w tym regionie wydobywa już dolomity.

Góry Świętokrzyskie, wejście na Łysicę (zdjęcie ilustracyjne).


Góry Świętokrzyskie, wejście na Łysicę (zdjęcie ilustracyjne).

Fot.: Michal Walczak / PAP

W kopalni „Staszic” w Rudkach koło Kielc wydobywano niewielkie ilości tego surowca w czasie, kiedy eksploatowano również złoża sudeckie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że we wrześniu 2023 r. minister klimatu (wówczas tę funkcję pełniła jeszcze Anna Moskwa z PiS) udzielił grupie Industria koncesji „na poszukiwanie złoża rud polimetalicznych na terenie gminy Łagów w powiecie kieleckim”. Ile jednak uranu może się znajdować w Górach Świętokrzyskich? O tym nie informuje jeszcze ani Industria, ani ministerstwo, które dodaje, że w swoim wniosku o koncesję poszukiwawczą grupa nie przedstawiła żadnych deklaracji na temat „gospodarczej wartości” potencjalnego złoża. Nie wystąpiła również o koncesję na wydobycie, w związku z czym, zdaniem ministerstwa „jest za wcześnie, aby mówić o złożu uranu”.

Jak daleko sięgają więc atomowe plany grupy Industria i na jakich uranowych podstawach są budowane? W komunikacie prasowym mowa jest o tym, że „odnalezienie uranu” jest ważne z punktu widzenia „współpracy z Rolls-Royce SMR”, która to brytyjska firma miałaby wybudować w województwie świętokrzyskim tzw. mały atom. Industria informuje też o współpracy z duńską firmą Copenhagen Atomics, która opracowuje tzw. reaktor IV generacji — zdolny do powtórnego wykorzystywania zużytego paliwa jądrowego. Ponadto pojawia się stwierdzenie, że ŚGP Industria „podejmuje działania mające na celu jak najszersze utworzenie łańcucha wartości energetyki jądrowej w Polsce, oraz – zgodnie ze swoją polityką i wartościami – dążenia do gospodarki obiegu zamkniętego w ramach energetyki jądrowej”.

Ruda uranu w kopalni Kletno


Ruda uranu w kopalni Kletno

Fot.: Malwina Kubik / Materiały prasowe

Jednocześnie 10 maja minister klimatu (już Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050) wydała decyzję zasadniczą w sprawie budowy przez ŚGP Industria dwóch małych reaktorów atomowych Rolls-Royce SMR o łącznej mocy 940 MW — wraz z przechowalnikiem na zużyte paliwo — na terenie jednej z dwóch świętokrzyskich gmin: Chmielnik i Daleszyce. Wcześniej pozytywne opinie wydali: minister aktywów państwowych i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To kolejne SMR-y, które miałyby powstać w Polsce, ponieważ cały czas obowiązują decyzje lokalizacyjne, jakie za tzw. dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego wydano dla sześciu SMR-ów typu BWRX-300.

„Forbes” wysłał do ŚGP Industria szereg pytań uszczegóławiających — wraz z propozycją bezpośredniej rozmowy z którymś z członków zarządu ŚGP Industria. Dział Marketingu i Komunikacji spółki odpowiedział, że „na razie trwa proces wdrożenia i systematyzacji informacji, więc nie jest to jeszcze czas na spotkania i wywiady z zarządem”. Przyczyną mają być zmiany w zarządzie spółki (na stanowisku prezesa Szczepana Rumana powołanego za PiS zastąpił Grzegorz Bednarski).

Pewnych informacji udziela za to Agencja Rozwoju Przemysłu — spółka Skarbu Państwa będąca jedynym udziałowcem ŚGP Industria. Daria Grunt, wicedyrektor Biura Public Relations i Marketingu w agencji potwierdza, że Łagów w Górach Świętokrzyskich to jedyne miejsce, w którym podmioty zależne od ARP szukają obecnie uranu.

Planowana na lata 2031-2036 budowa reaktora Rolls-Royce SMR (szacowany koszt to 2,2 mld euro) nie jest jednak uzależniona od potencjalnego wydobycia.

Reaktor Rolls-Royce SMR (wizualizacja). Taki reaktor miałby powstać w jednej z dwóch gmin województwa świętokrzyskiego.


Reaktor Rolls-Royce SMR (wizualizacja). Taki reaktor miałby powstać w jednej z dwóch gmin województwa świętokrzyskiego.

Fot.: Rolls-Royce / Materiały prasowe

Były polskie łupki, było srebro — teraz będzie uran?

W drugiej dekadzie XXI w. Polskę ogarnął szał związany z planami wydobycia gazu łupkowego. Amerykanie oszacowali, że jego ilość w Polsce może wynosić nawet 1,5-3 bln m³. Wielu Polaków uwierzyło w szansę na uniezależnienie się od gazu z Rosji, a po koncesje zgłaszały się największe koncerny wydobywcze, jak ExxonMobil, Chevron, Eni itd. Wkrótce, gdy okazało się, że polskie łupki są zbyt głęboko, aby wydobycie było opłacalne, entuzjazm opadał, a koncerny wycofywały się jeden po drugim.

W lutym 2024 r. United States Geological Survey opublikowało sensacyjną informację o tym, jakoby w Polsce miały się znajdować największe na świecie złoża srebra. Ich wartość miała przekraczać 500 mld zł. Sensację opisały media. Dwa tygodnie później Amerykanie przyznali,

Polecane

Pilotaż centralnej e-rejestracji rozpoczęty: rewolucja w zapisach do lekarza
Pilotaż centralnej e-rejestracji rozpoczęty: rewolucja w zapisach do lekarza
Szybkie wiadomości
Gdzie wyrzucić kartony, jajka i skorupki?
Gdzie wyrzucić kartony, jajka i skorupki?
Biznes
Gdańsk: Obława za pijanym kierowcą
Gdańsk: Obława za pijanym kierowcą
Biznes
Nvidia najcenniejszą firmą, wyprzedza Apple
Nvidia najcenniejszą firmą, wyprzedza Apple
Biznes
Pierwsza włoska miejscowość przygotowana na tsunami
Pierwsza włoska miejscowość przygotowana na tsunami
Biznes
ZWYCIĘZCY 2. EDYCJI HR TECH CHANGER OGŁOSZENI
ZWYCIĘZCY 2. EDYCJI HR TECH CHANGER OGŁOSZENI
Biznes

Powiązane

Sprawdź więcej podobnych artykułów
Douglas – lider E-commerce w kategorii skincare
Biznes

Douglas – lider E-commerce w kategorii skincare

PFR wspiera rozwój nowych technologii
Biznes

PFR wspiera rozwój nowych technologii

Elon Musk zyskał 33 mld dolarów w jeden dzień
Biznes

Elon Musk zyskał 33 mld dolarów w jeden dzień

Poradnik: Ceny drewna kominkowego 2024. Co wiedzieć?
Biznes

Poradnik: Ceny drewna kominkowego 2024. Co wiedzieć?

Patowa sytuacja Boeinga: odrzucone porozumienie płacowe
Biznes

Patowa sytuacja Boeinga: odrzucone porozumienie płacowe

Wuefista oskarżony o molestowanie uczennic od lat.
Biznes

Wuefista oskarżony o molestowanie uczennic od lat.

NCBR: Nabór do konkursu Seal of Excellence
Biznes

NCBR: Nabór do konkursu Seal of Excellence

Start-upy w Polsce znowu rosną
Biznes

Start-upy w Polsce znowu rosną

Pokaż więcej
Mambiz
[optin-cat id=3478]

Bądź na bieżąco

  • Mój Kanał
  • Zapisane
  • Historia
  • Zapisane

Skontaktuj się

  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kategorie:
  • Biznes
  • Szybkie wiadomości
  • Startupy
  • Pomysł na biznes
  • Dotacje
  • Sztuczna Inteligencja

mambiz.pl 2024.