Orłosęp Brodaty w Polsce: Nieoczekiwany Gość z Francji
Zazwyczaj niewystępujący w Polsce, orłosęp brodaty wywołał sensację, gdy wylądował na parapecie jednego z mieszkańców Poznania. Ptak spędził prawie dwa miesiące w tamtejszym zoo, a niedawno opuścił placówkę, by wrócić do swojego „domu” na południu Francji. Jego powrót został uwieczniony na nagraniu.
Spektakularna Wizyta
Nie wiadomo, kiedy dokładnie orłosęp przybył do Polski, ale „ujawnił się” pod koniec maja. To wtedy, jak gdyby nigdy nic, przysiadł na jednym z parapetów na poznańskich Winogradach. Film, na którym widać tego majestatycznego ptaka, szybko zrobił furorę w internecie, budząc wiele pytań. Kim jest ten ptak i co robi w Polsce? Orłosęp brodaty zazwyczaj tu nie występuje; ptak miał jednak obrączki i specjalny nadajnik, co pozwoliło ustalić, że to zaledwie dwuletni osobnik z Francji.
Odłowienie i Pobyt w Zoo
Dzień po spektakularnej wizycie na Winogradach, wyczerpanego ptaka znaleziono nad Wartą, gdzie został odłowiony przez wolontariuszy z Komitetu Ochrony Orłów. Następnie trafił do poznańskiego zoo. Co teraz się z nim dzieje?
Au Revoir!
Ptak spędził prawie dwa miesiące w poznańskim ogrodzie zoologicznym. Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań i określeniu jego stanu zdrowia, zapadła decyzja: orłosęp wraca do domu. Zbyt długi pobyt w wolierze mógłby wpłynąć na jego przyszłą wolność i zdolności adaptacyjne. „Przygotowanie takiego transportu to dość skomplikowana sprawa,” mówi Remigiusz Koziński, kierownik działu edukacyjnego i wolontariatu w zoo w Poznaniu.
Transport i Powrót do Francji
Orłosęp wyruszył w podróż w ubiegłym tygodniu we wtorek, umieszczony w specjalnej skrzyni. „Taka skrzynia musi być odpowiednio dobrana, kluczowy jest dobrostan zwierzęcia, ale też środek transportu,” opowiada Koziński. Ptaka najpierw przewieziono autem do Warszawy, skąd dalej leciał samolotem do Marsylii. Tam odebrał go Pascal Orabi z Vulture Conservation Foundation, zajmującej się reintrodukcją orłosępów.
Pierwsze Dni w Nowym Domu
Pascal Orabi zabrał go do ośrodka na południu Francji, gdzie ptak spędził jeszcze trzy dni w specjalnej dużej wolierze, aby móc latać. W poniedziałek został już wypuszczony na wolność.
Gatunek Bliski Zagrożenia
Orłosęp, który przyleciał do Poznania, wykluł się dwa lata temu we Francji, gdzie został wypuszczony na wolność. „Gatunek ten prawie wyginął, więc orłosępy uczestniczą w programie hodowlanym,” powiedział Rogoziński. Orłosępy to potężne ptaki, które zamieszkują regiony górskie od Azji i Afryki po Hiszpanię. Żywią się głównie padliną, zwłaszcza kośćmi, które zrzucają z wysokości nawet 80 metrów na płaskie skały.
Od 2014 roku orłosępy są zaliczane do kategorii „bliskiego zagrożenia” w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Źródło zdjęcia głównego: Pascal Orabi/Vulture Conservation Foundation
#OrłosępBrodaty #Ptaki #Poznań #Francja #ZooPoznań #OchronaPrzyrody #PtakiDrapieżne #TransportZwierząt #GatunkiZagrożone #PowrótNaWolność