Zmiany w Opodatkowaniu Małej Architektury
Zarówno w dzisiejszym stanie prawnym, jak i w stanie prawnym, który będzie obowiązywał od przyszłego roku, obiekty, o których mowa w mediach – krzyże, kapliczki, krasnale, piaskownice – nie będą opodatkowane. Pod tym względem nic się nie zmienia, tylko będzie to nieco inaczej zapisane – przekazał wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dodał, że nowe regulacje wymieniają enumeratywnie budowle, co nadal wyłącza małą architekturę z opodatkowania.
Przypomniał, że budynki opodatkowane są stawką liczoną z metra powierzchni użytkowej, zaś budowle opodatkowane są stawką procentową, liczoną od jej wartości. Dodał, że projekt zmian w ustawie o podatkach lokalnych jest odpowiedzią na wyroki Trybunału Konstytucyjnego. TK zakwestionował fakt, że prawo podatkowe – dotyczące podatków lokalnych – odnosi się do definicji wziętej z szeroko rozumianych przepisów prawa budowlanego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceminister Mówi o Krasnalach Ogrodowych
Wiceminister wyjaśnił, że aktualnie przepisy określają budowlę jako obiekt budowlany zgodny z definicją w prawie budowlanym, który nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury. Trybunał Konstytucyjny stwierdził jednak, że nie można odwoływać się do przepisów prawa budowlanego, w tym rozporządzeń, i że definicje przedmiotów opodatkowania powinny być zawarte bezpośrednio w ustawie podatkowej. W związku z tym nowa definicja budowli obejmuje obiekt związany z działalnością gospodarczą, który wraz z instalacjami, wymienionymi w załączniku, tworzy techniczno-użytkową całość.
Ponieważ tam nie ma obiektów małej architektury, to oznacza, że nie będą one opodatkowane – i było to wiadome od początku. Naprawdę nie rozumiemy, co w tym wszystkim robią krasnale ogrodowe? – dodał.
Jarosław Neneman przyznał, że przepisy o podatku od nieruchomości dotyczą skomplikowanych kwestii oraz bardzo licznej grupy interesariuszy. Jego zdaniem widać to choćby po zasięgu konsultacji dotyczących nowych przepisów – tak właśnie należy pracować nad zmianami podatkowymi.
Neneman zwrócił uwagę na dużą liczbę zainteresowanych stron, co widać po rozmiarze konsultacji, obejmujących 2,5 tys. gmin. Zwrócił uwagę na różnice w opodatkowaniu między gminami i planowane spotkanie uzgodnieniowe w przyszłym tygodniu, które ma rozwiać obawy medialne.
Podatek od Kapliczek?
Wiceminister zapowiedział, że „w przyszłym tygodniu spotykamy się na konferencji uzgodnieniowej, na której większość tych obaw artykułowanych w mediach zostanie rozwiana i wtedy będziemy mogli dyskutować o kwestiach merytorycznych”. Podkreślił, że część kwestii budzących kontrowersje została już rozwiązana. Jako przykład wskazał fotowoltaikę.
Farmy fotowoltaiczne według nowych przepisów pozostaną budowlą, ale opodatkowane będą części budowlane. Czyli panele, które są najbardziej wartościową częścią farmy fotowoltaicznej, nie będą objęte podatkiem, podobnie jak ma to miejsce obecnie – zapewnił wiceszef MF.
Wiceminister zaznaczył, że proces konsultacji publicznych jest kluczowy dla modyfikacji projektu ustawy, uwzględniającego racje podatników i gmin. Ministerstwo Finansów dąży do utrzymania wpływów z podatku na niezmienionym poziomie, a celem reform jest koordynacja przepisów podatkowych i budowlanych zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.
I wyliczyła, że „do tych obiektów należą m.in. wykorzystywane na potrzeby kultu religijnego kapliczki, krzyże przydrożne, święte figurki, a także obiekty architektury ogrodowej, jak np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, wiaty na wózki, słupki, śmietniki.”