Bezpieczeństwo Danych: Wyzwania dla Polskich Przedsiębiorstw
Zdziwienia nie kryje Bartłomiej Drozd, który wskazuje, iż te same argumenty dla jednych przedsiębiorców są powodem do obaw o bezpieczeństwo przechowywanych danych, a dla drugich powodem do spania spokojnie. – To złudne poczucie bezpieczeństwa jest największym zagrożeniem – dodaje ekspert.
Tym bardziej że cyberprzestępcy nie śpią. Tylko w maju specjalizująca się w bezpieczeństwie IT firma Eset wykryła i zablokowała 21 tys. prób ataku nowym rodzajem phishingu (oprogramowanie wyłudzające dane), który skierowano wobec pracowników polskich przedsiębiorstw. – Złośliwe oprogramowanie zostało ukryte w załącznikach do maili i zaczynało przejmować dane z urządzenia w momencie, w którym ofiara otworzyła załączony plik. – Trzeba liczyć się z tym, że tego rodzaju ataki będą się powtarzać. Przestępcy są dzięki nim w stanie uzyskać cenne dane stosunkowo małym wysiłkiem – alarmuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego Eset.
AI źródłem wycieków
Ale ryzyko, że cenne dane mogą wypłynąć z firm, staje się obecnie tym większe, że popularność zyskują narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji (genAI). Właśnie to nowe źródło wycieku zaczyna spędzać sen z powiek wielu ekspertom.
Wedle analiz firmy Netskope tzw. dane regulowane (czyli te, które organizacje mają prawny obowiązek chronić) stanowią dziś już ponad jedną trzecią wrażliwych danych udostępnianych aplikacjom genAI. A to oznacza potencjalne ryzyko dla firm w kontekście kosztownych naruszeń danych.
Nic dziwnego więc, że – jak wynika z raportu Netskope Threat Labs – trzy czwarte ankietowanych firm całkowicie blokuje co najmniej jedną aplikację genAI. Ale problem jest wciąż istotny, gdyż już 96 proc. firm korzysta z genAI (liczba ta potroiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy), przy czym przeciętne przedsiębiorstwo używa prawie dziesięciu różnych aplikacji tego typu.
#cyberbezpieczeństwo #phishing #sztucznainteligencja #bezpieczeństwodanych #polskiefirmy #genAI #daneosobowe