Przełomowa Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim
To pierwsza taka ciepłownia w kraju. Instalacja zlokalizowana jest w Lidzbarku Warmińskim, tuż obok tradycyjnej siłowni opalanej węglem, a od niedawna także gazem. Zarządza nią koncern Veolia, który do 2030 r. chce całkowicie wyeliminować węgiel w swoich ciepłowniach, a do 2050 r. opierać się już wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Projekt na terenie należącym do Veolii Północ zrealizował Euros Energy. Cała inwestycja pochłonęła około 49 mln zł i uzyskała dofinansowanie z funduszy europejskich.
Z zielonego ciepła w pierwszej kolejności skorzysta około 3 tys. osób mieszkających na pobliskim osiedlu Astronomów. Instalacja będzie ogrzewała budynki i dostarczała tam ciepłą wodę.
Sprawdziliśmy, jak wygląda pierwsza w kraju ciepłownia w 100 proc. zasilana OZE. Jej głównym elementem są pompy ciepła z systemem magazynowania energii. Maksymalizują one wykorzystanie prądu wyprodukowanego z zależnych od pogody instalacji OZE. Pompy ciepła zintegrowano tu z powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym.
System zasilany jest energią elektryczną produkowaną na miejscu z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT (produkuje prąd i ciepło) oraz ciepłem z kolektorów słonecznych.
W czasie, gdy instalacje OZE nie produkują energii, system wspierany jest energią elektryczną z sieci. Aby mieć pewność, że jest to także bezemisyjna energia, ciepłownia wykupiła gwarancje pochodzenia bezpośrednio od producentów zielonego prądu. Energia z sieci płynie tu głównie nocami i będzie mocniej wykorzystywana w okresie zimowym.
Kluczowe są magazyny energii
Magazyny są niezbędne dla pełnego wykorzystania zielonej energii. Jak to działa? Pierwszym poziomem jest magazyn krótkoterminowy w postaci zbiornika wody (bufora) o pojemności 100 m sześc. i zakresie temperaturowym pracy od 60 do 85 st. C. Wprowadzone do układu dodatkowe grzałki elektryczne umieszczone w buforze pozwalają na pełną autokonsumpcję produkowanej energii ze słońca. To wystarczy do podgrzania wody dla mieszkańców osiedla w okresie letnim.
Drugi poziom magazynowania to niskotemperaturowy magazyn gruntowy. Składa się on z 300 wymienników gruntowych, sond geotermalnych, a jego zakres temperaturowy pracy to 5-20 st. C. Magazyn jest ładowany w ciągu lata ciepłem wyprodukowanym przez pompy, dla których dolnym źródłem jest wtedy powietrzny wymiennik ciepła, oraz ciepłem z kolektorów hybrydowych PVT. Pompy ciepła w trybie ładowania magazynu gruntowego zasilane są wyłącznie energią elektryczną wyprodukowaną lokalnie z instalacji fotowoltaicznej i PVT. Magazyn gruntowy w największym stopniu rozładowywany jest jesienią oraz wiosną.
Ostatnim z poziomów magazynowania ciepła jak wysokotemperaturowy magazyn wodny, składający się ze szczelnego, zaizolowanego basenu ziemnego o pojemności 15 tys. m sześc., wypełnionego w całości wodą. Temperatura pracy magazynu zawiera się w zakresie 7-