Inwestycje Zagraniczne w Polsce: Analiza Roku
W ubiegłym roku to USA i Niemcy najchętniej inwestowały na polskim rynku. Choć Europa odnotowała pierwszy spadek od lat Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych, to Polska tym razem wyróżnia się pozytywnie.
W 2023 roku liczba zagranicznych inwestycji w Polsce spadła o 3% rok do roku. Jednak warto spojrzeć na dane dotyczące liczby stworzonych miejsc pracy. Wzrosła ona o ponad 20% w porównaniu do 2022 roku, co pozwala się wyróżnić polskiemu rynkowi na tle Europy. Za największą liczbę inwestycji zagranicznych odpowiadają u nas USA i Niemcy. EY prezentuje najnowsze dane z badania „EY Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024”.
Źródło: EY
Polska przyciąga zagraniczne inwestycje
Jak pokazują najnowsze dane zebrane przez firmę EY, to Stany Zjednoczone oraz Niemcy najchętniej stawiają na inwestycje na polskim rynku. Dla naszego zachodniego sąsiada najbardziej atrakcyjny jest Śląsk i Małopolska. Na inwestycje w Polsce stawia również Wielka Brytania i Belgia. Tym samym Polska wypada pozytywnie na tle całej Europy.
„Wzrost kosztów, w tym cen energii na rynku niemieckim, skłania tamtejsze firmy do przenoszenia i rozbudowy zakładów produkcyjnych w innych regionach kontynentu. Jako kraj od lat z sukcesem konkurujemy o takie projekty. Nie ma co ukrywać – kwestia kosztów prowadzenia działalności ma tutaj kluczowe znaczenie. Badani inwestorzy wskazują, że to ich główna motywacja. Druga to dostęp do wykwalifikowanych pracowników – co, w obliczu zwiększających się w Polsce kosztów pracy, staje się naszym głównym atutem. Poza tym lokalizacja i bliskość geograficzna do rynków docelowych także bardzo pomagają, bo każdy kilometr dostawy więcej oznacza dodatkowe nakłady i czas na dowóz produktów w ramach całego łańcucha dostaw (…)” – wskazuje Paweł Tynel, Partner w EY Polska.
Mimo że Stany Zjednoczone były liderem w Polsce, to w całej Europie odnotowano spadek liczby amerykańskich inwestycji o 15% rdr. W 2023 roku Europa doświadczyła pierwszego od lat spadku Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. Liczba projektów była mniejsza o 4%, a liczba miejsc pracy o 7% rok do roku.
150 tys. nowych, jednoosobowych działalności gospodarczych. JDG odnotowuje niewielki spadek w pierwszym półroczu
Odwróceni milionerzy. Polskie firmy mają gigantyczne długi
#inwestycje #Polska #kapitałzagraniczny #gospodarka #EY #USA #Niemcy #biznes #przemysł #Śląsk #Małopolska