Captor Therapeutics Wchodzi w Nową Faze Badań Klinicznych
Spółka Captor Therapeutics złożyła do Europejskiej Agencji ds. Leków wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 1. Preparat stosowany w leczeniu nowotworu ma być testowany w kilku europejskich ośrodkach.
To kolejna pozytywna informacja dla polskiego sektora zdrowia. Już niedługo prace nad preparatem CT-01 od Captor Therapeutics mogą zyskać nowy wymiar. CT-01 to lek przeznaczony do kombinowanego leczenia z ewerolimusem pacjentów z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym.
We wcześniejszych badaniach przedklinicznych lek wykazał skuteczność przeciwnowotworową w różnych modelach nowotworu wątroby. Jego działanie opiera się na nowym mechanizmie, który usuwa czynniki wpływające na żywotność komórek nowotworowych i stabilizuje mikrośrodowisko nowotworu.
Wniosek do Europejskiej Agencji ds. Leków
Wniosek o przeprowadzenie badań klinicznych został złożony 22 sierpnia. Planowane badania kliniczne będą miały charakter wieloośrodkowy i będą prowadzone w wiodących europejskich ośrodkach leczenia nowotworów wątroby w Hiszpanii, Niemczech i Francji. Pacjenci będą stopniowo otrzymywać wzrastające dawki CT-01. Celem badań jest ustalenie bezpieczeństwa preparatu u pacjentów z nowotworem wątroby oraz ich tolerancji na niego.
Dodatkowo badania mają wyznaczyć maksymalną dawkę leku, rekomendowaną do dalszych faz badań klinicznych. Oceniane będzie również działanie przeciwnowotworowe przy wykorzystaniu obrazowania radiologicznego i markerów nowotworowych w surowicy krwi.
Badania są szczególnie ważne, ponieważ możliwości leczenia nowotworu wątroby są wciąż ograniczone. Obecnie dostępne terapie wykazują jedynie umiarkowaną skuteczność. Statystycznie pacjent z chorobą rozsianą przeżywa około 20 miesięcy. Captor Therapeutics ma szansę znacząco przyczynić się do poprawy sytuacji pacjentów oraz rozwoju medycyny w tym zakresie.
Źródło grafiki: Captor Therapeutics
Sukces emisji akcji Proacta. Spółka pozyskała środki na rozwój
#CaptorTherapeutics #BadaniaKliniczne #Nowotwór #RakWątroby #PolskaMedycyna #InnowacjeFarmaceutyczne