Sankcje Amerykańskie i Rosyjski Biznes: Nowe Wyzwania i Reakcje
Amerykańskie sankcje nałożone na sektor finansowy Rosji i na rosyjski biznes stworzyły zagrożenie wtórnymi sankcjami dla zagranicznych banków, jeżeli będą kontynuować obsługę rosyjskich transakcji. W rezultacie, masowe odmowy obsługi handlu zagranicznego z Rosją dotyczą również krajów dotąd uznawanych za „przyjaznych”, takich jak Chiny, Turcja, ZEA czy republiki Azji Centralnej. Chińskie banki w obawie przed wtórnymi sankcjami USA zaczęły dokładnie i długotrwale sprawdzać rosyjskie transakcje, najczęściej odmawiając realizacji przelewów do i z Rosji. Odsetek odmów sięga nawet 80%, jak pisze „The Moscow Times”.
Kreml chce utworzenia cyfrowej waluty BRICS
Odcięty od dolara i euro Kreml forsuje wśród członków grupy BRICS ideę „wygodnego systemu płatności rozliczeniowych z udziałem walut cyfrowych”. Najlepiej cyfrowego rubla.
Będą dwie giełdy kryptowalut w Rosji
Kreml jest więc zmuszony szukać innych sposobów na niezbędny wojennej gospodarce handel zagraniczny, szczególnie z największym dotąd partnerem – Chinami. Władze w Moskwie przygotowują infrastrukturę do wykorzystania aktywów cyfrowych w płatnościach międzynarodowych, mając nadzieję na rozwiązanie problemu płatności transgranicznych. Planują uruchomić dwie giełdy kryptowalut – w Moskwie i Petersburgu, które mają wspierać zagraniczną aktywność gospodarczą.
Eksperci pytani przez „Kommersanta” uważają, że dostęp do giełd otrzymają na początku tylko tzw. blue chips – duże spółki giełdowe cieszące się zaufaniem inwestorów i mające dobre wyniki. Problem w tym, że o takie w Rosji jest coraz trudniej. Coraz więcej dotychczasowych pewniaków notuje straty i spadki wartości rynkowej.
Chiny nie chcą cyfrowych pieniędzy
Tymczasem w Chinach od 20 sierpnia operacje na wirtualnych aktywach w nowych objaśnieniach do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy uznawane są za jeden z oczywistych sposobów prania pieniędzy. Kryptowaluta w Chinach jest zakazana od 2021 r. decyzją Ludowego Banku Chin (PBOC), a obywatele Chin nie mogą dokonywać transakcji na platformach zagranicznych. Wcześniej płatności kryptowalutami były tak popularne w Chinach, że stanowiły jedną trzecią światowej podaży bitcoinów.