Rewolucja Robotów Humanoidalnych
Już w 2026 roku Tesla planuje rozpocząć sprzedaż humanoidalnych robotów Optimus. Tymczasem konkurencja nie śpi, co udowadniają projekty przedstawione podczas Światowej Konferencji Robotów w Pekinie.
World Robot Conference to wydarzenie skupiające się na projektach humanoidów, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Pekinie. Tegoroczna edycja była rekordowa, prezentując aż 27 różnych projektów. Wśród chińskich robotów znalazły się te, które potrafią grać na cytrze lub chwytać butelki z napojami.
Optimus Tesli również obecny był podczas wydarzenia, jednak znajdował się w szklanej gablocie otoczony pojazdami elektrycznymi firmy. Ta powściągliwość z pewnością była jednak zamierzona.
Duże zmiany na czele startupu H. Projekt opuściła większość założycieli
Rozwój chińskiej konkurencji
Według informacji przekazanych przez CNBC, Wei Cao, partner w Lanchi Ventures, inwestycje w chiński przemysł robotyki w ciągu ostatnich dziesięciu lat przekroczyły 100 miliardów juanów (około 14,01 miliarda dolarów). Cao podkreśla, że humanoidy tworzone w Chinach już w ciągu roku lub dwóch będą w stanie wykonywać szereg zadań, nadawać im priorytety i współpracować z ludźmi. Pomagać im będzie oczywiście sztuczna inteligencja.
Jednym z projektów inwestowanych przez Lanchi Ventures jest Agibot, który również był obecny na konferencji w Pekinie. Chiński producent humanoidów zamierza wprowadzić roboty pełniące rolę sprzedawców lub przewodników po galeriach handlowych. Sprzedaż części z nich ma rozpocząć się już w październiku tego roku. Inny zaprezentowany projekt to Astribot S1 firmy Stardust Intelligence, którego roboty wykonywały skomplikowane chińskie ruchy sztuk walki, grały na cytrze i pisały chińską kaligrafię pędzlem.
Taktyczna powściągliwość Tesli
Wei Cao uważa, że powściągliwość Tesli w prezentacji robota Optimus jest zrozumiała. Ekspert sądzi, że technologia amerykańskiej firmy wyprzedza chińskie projekty o rok lub dwa. Cao widzi jednak siłę lokalnych projektów w ich samowystarczalności, która wynosi ponad 95% w łańcuchu dostaw. Według Elona Muska, roboty Optimus będą potrafiły składać pranie, a w przyszłości nawet gotować, sprzątać i uczyć dzieci. Dodatkowo, funkcje humanoidów będą testowane podczas prac w fabrykach Tesli.
Jak widać, rywalizacja projektów Muska z chińską konkurencją nie ogranicza się tylko do branży pojazdów elektrycznych. Warto będzie śledzić ten wyścig, szczególnie ze względu na nowe rozwiązania, jakie mogą przynieść humanoidalne roboty.
Inwestycja w startup xAI, premiera robotaxi i humanoidów Optimus. Elon Musk składa szereg deklaracji
#robotyka #Tesla #Optimus #humanoidy #Chiny #sztucznainteligencja #WorldRobotConference #przemysłrobotyki #technologia #ElonMusk