Kąpiele w Tatrzańskich Jeziorach: Zakazane i Niebezpieczne
Wysokie temperatury sprawiają, że więcej turystów decyduje się na kąpiel w tatrzańskich jeziorach i stawach – informują władze TANAP, czyli słowacki odpowiednik TPN. Jednocześnie przypominają, że wchodzenie do wody na terenie parku jest niedozwolone i grozi za nie wysoka grzywna.
Słowackie służby nakryły grupę niemieckich turystów biwakujących i kąpiących się w Wielkim Stawie Hińczowym w Tatrach Wysokich – przekazała w środę agencja ENEX, przypominając o niedawnym nagraniu, na którym widać turystów pływających w innym tatrzańskim zbiorniku wodnym – Szczyrbskim Jeziorze.
ZOBACZ TEŻ: Burza w Tatrach i awaria kolejki na Kasprowy Wierch. „Tryb awaryjny”
Kąpiel w Tatrach – dlaczego może być niebezpieczna
Kąpiele w tatrzańskich jeziorach są niedozwolone. TANAP, czyli słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Parku Narodowego, wylicza na swojej stronie, że zwiedzający mogą uprawiać turystykę pieszą m.in. na wyznaczonych szlakach turystycznych i dydaktycznych, 25 metrów wokół szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych, w rejonie szczytu lub wzniesienia oraz w miejscach o dużej koncentracji turystów, np. w pobliżu stacji kolejki linowej. Jeziora nie figurują na tej liście.
– Należy pamiętać, że Tatry stanowią wrażliwy ekosystem i nie są w stanie bronić się przed obcymi bakteriami i chemikaliami – podkreśla Nina Obžutová, rzeczniczka prasowa TANAP, cytowana przez ENEX. – Dezodorant, resztki szamponu, perfum lub płynu do zmiękczania tkanin (…) wszystko to zakłóca ten ekosystem, a nawet może go całkowicie zniszczyć – dodaje.
Na kąpieli w górach ucierpieć może nie tylko środowisko, ale także my sami: Lekarz Peter Marko zauważa, że wejście do wody, której temperatura nie przekracza siedmiu stopni Celsjusza, w czasie, gdy ciało jest przegrzane, może spowodować zaburzenia rytmu serca, czy omdlenia.
ZOBACZ TEŻ: Biją rekordy popularności. „Kumulacja następuje w połowie sierpnia”
Kary za kąpiele w Tatrach
Według władz parku w tym roku więcej osób zdecydowało się na kąpiel w tatrzańskich jeziorach ze względu na wyjątkowo ciepłe lato. Obžutová zaznacza, że osoba, która wchodzi do wody na terenie parku może otrzymać grzywnę w wysokości do 300 euro (ok. 1300 złotych) lub do 1660 euro (ok. 7000 zł) w przypadku wszczęcia postępowania administracyjnego. Wysokie grzywny sprawiają, że Tatry są „najdroższym kąpieliskiem Słowacji” – pisze ENEX.
ZOBACZ TEŻ: 28-latek zginął w Tatrach
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
#Tatry #TANAP #OchronaŚrodowiska #ZakazaneKąpiele #WysokieGrzywny #EkosystemTatry