Bolt kontra Uber: Jak Markus Villig rzucił wyzwanie gigantowi
Markus Villig, założyciel Bolta. Fot.: Jose Sena Goualo / PAP
Bolt kontra Uber
Jak rzucić wyzwanie gigantowi z jedną setną jego przychodów?
Zamiast współpracować z tradycyjnymi firmami taksówkarskimi, Villig postanowił zwrócić się bezpośrednio do kierowców i pasażerów. Ta droga usytuowała estońską firmę Bolt, która miała zaledwie 2 mln dol. finansowania, w bezpośredniej konkurencji z Uberem, który rok wcześniej pozyskał 1,2 mld dol. przy wycenie 17 mld dol. Dla Villiga było to przerażające — ale mniej niż perspektywa znalezienia się po złej stronie pistoletu.
Biorąc pod uwagę, że Villig miał zaledwie 0,01 proc. funduszy Ubera, było jasne, że potrzebuje zupełnie innego planu działania. Na początek: oszczędność w wydatkach. Zamiast ścigać się z Uberem na rozwiniętych rynkach, Bolt zaczął celować w kraje takie jak Polska, gdzie początkowo konkurencja była niewielka lub żadna.
To była harówka, ale w latach 2015-2019 Villig zwiększył przychody Bolta z 730 tys. do 142 mln dol. Nie mógł sobie pozwolić na duże straty, więc prowadził firmę blisko progu rentowności. Uber, dla kontrastu, „przepalił” 19,8 mld dol. (prawie 6,3 miliona dolarów dziennie), zanim wszedł na giełdę w 2019 r.
Oszczędne podejście Villiga się opłaciło. Bolt ma obecnie ponad 3 mln kierowców, działa w 45 krajach i wygenerował 570 mln dol. przychodu w 2021 r. Podczas ostatniej rundy inwestycyjnej, w styczniu 2022 roku, firma była wyceniana na 8,4 mld dol.; wartość start-upu od tego czasu spadła, a według szacunków „Forbesa”, 17 proc. udziałów 29-letniego Markusa Villiga jest obecnie warte 700 mln dol.
Od czasu do czasu Martin, starszy od Markusa o 15 lat weteran estońskiej sceny start-upowej, musiał sięgać do swoich oszczędności, aby zarobić na wypłatę. W przeważającej mierze Bolt polegał jednak na takich chwytach jak rekrutacja kierowców przez Facebooka zamiast krzykliwych kampanii reklamowych, zatrudnianie estońskich koderów za ułamek stawek z San Francisco i praca w tanim mieszkaniu w stolicy Estonii, Tallinie. Bolt pobierał 15 proc. opłaty za przejazd — i firma nauczyła się, jak na tym przetrwać. — Inwestorzy utknęli w przekonaniu, że jest to rynek, na którym zwycięzca bierze wszystko — mówi Markus Villig.
Nie USA a RPA. Jak rozpędzić start-up w Europie i Afryce?
Kiedy namawiano go, aby podążył za każdym innym europejskim startupem, próbując wejść na rynek amerykański, Villig zamiast tego rozpoczął działalność w RPA, zatrudniając wszystkich lokalnych pracowników za pośrednictwem Skype’a (pionierskiego jednorożca technologicznego w Estonii). Wielu jego południowoafrykańskich kierowców i ich klientów nie miało kart kredytowych ani kont bankowych, więc Villig szybko wprowadził płatności gotówkowe. Przychody z krajów afrykańskich, takich jak RPA, Nigeria i Ghana, stanowią obecnie jedną trzecią działalności firmy Bolt.
Po latach działania na krawędzi Villig w końcu znalazł wsparcie od chińskiego giganta ride-hailingowego Didi oraz od Mercedes-Benz, zanim Sequoia Capital i Fidelity zainwestowały 1,4 mld dol. w dwóch rundach między sierpniem 2021 a styczniem 2022.
Villig ma teraz pieniądze — i mandat — aby zwiększyć wzrost firmy Bolt, ale musi uważać, aby nie wpaść w te same pułapki, co Uber. Pozyskując w 2021 r. fundusze venture capital podobne do Ubera, Bolt odnotował jednocześnie straty w wysokości 622 mln dol. Połowa z tego wynikała ze spłaty pożyczki z czasów pandemii, ale były też drogie rabaty dla jeźdźców i kierowców zwiększające liczbę użytkowników. Dodatkowo Villig poświęcił czas i pieniądze na bieżące wysiłki w celu zbudowania „super aplikacji” Bolt oferującej skutery i samochody do wynajęcia, a także dostawy żywności i artykułów spożywczych.
Liczby są wciąż opracowywane, ale Bolt twierdzi, że w 2022 roku znacząco zmniejszył swoje straty, a Villig utrzymuje, że do końca tego roku powróci do granicy opłacalności. — Wychodzimy z intensywnego pięcioletniego okresu inwestycyjnego, budując miasta, a teraz nie musimy już w nie inwestować — mówi.
Jak uniknąć pułapek, w które wpadł Uber?
Przynajmniej jedną pułapką, której udało mu się uniknąć, jest skłonność amerykańskich założycieli do rozrzutności. Podczas gdy niektórzy VC próbują ograniczyć korzystanie przez ich startupy z prywatnych odrzutowców, inwestorzy Bolta chwalą oszczędność Villiga. Bolt nie wydaje swoim pracownikom kart kredytowych, telefonów ani innych korporacyjnych dobrodziejstw, a do 2019 roku Villig dzielił pokój podczas podróży, aby zaoszczędzić na kosztach hotelowych.
Jeden z pierwszych inwestorów zauważył go niedawno, jak siedział na środkowym siedzeniu w samolocie Ryanair, europejskich tanich linii lotniczych. Najwyraźniej mierzący metr osiemdziesiąt Villig zrezygnował z podwyższenia klasy podróży o 14 dolarów na rzecz miejsca w rzędzie wyjściowym. — Od pierwszego dnia byliśmy niezwykle oszczędni, ponieważ nie mieliśmy żadnych pieniędzy — mówi. — Teraz Bolt to 4 tys. ludzi. Myślą o tym, co wydają każdego dnia i to jest nasza największa zaleta.
Podczas gdy wiele gigantów technologicznych zlikwidowało miejsca pracy w ostatnich miesiącach, Villig twierdzi, że nie ma planów zwolnień. Połączenie dobrowolnych cięć pensji i grantów rządowych oszczędziło pracownikom Bolta najgorszego w czasie pandemii, pomimo spadku przychodów o 80 proc. — Kiedy zaczęło się odbicie, mieliśmy cały zespół na miejscu — mówi.
Brutalna taktyka Ubera i bezczelne lekceważenie lokalnych władz zmiękczyły grunt dla lżejszego podejścia Villiga. Jednak teraz, gdy firma jest już większa, Bolt napotyka na te same przeszkody, z którymi borykał się Uber: protesty płacowe, kampanie na rzecz przekwalifikowania kierowców na pracowników i obawy o bezpieczeństwo. W Estonii Villig spotyka się z ciepłym przyjęciem jako jeden z największych pracodawców w tym małym kraju bałtyckim, ale Bolt musi stawić czoła wyzwaniom w większych, bardziej intensywnie regulowanych środowiskach.
Villig nie widzi potrzeby zmiany kursu Bolta ani swojej własnej. — Mieliśmy spore zainteresowanie, ale jeśli sprzedam firmę, wezmę dwa tygodnie urlopu, potem polecę z powrotem Ryanairem i rozpocznę kolejne przedsięwzięcie — mówi. — Mam przed sobą kilka dekad budowania.
Czytaj też: „Jedna z producentek z Charkowa mówiła mi ostatnio, że jest dumna, że jest sprzątaczką w krakowskiej operze”. Ukrainki są szansą dla polskich firm. Ale muszą mieć pracę zgodną z kwalifikacjami
#Bolt #Uber #MarkusVillig #startup #gigant #technologia #RPA #inwestycje #oszczędność #dokapitałowania #Europa #Afryka #zyskowność