Rolnictwo 4.0 i Sztuczna Inteligencja: Nowa Era Efektywności
Rolnictwo 4.0, którego nieodłącznym elementem jest sztuczna inteligencja (AI), to sektor coraz bardziej wydajny, precyzyjny i zrównoważony, a więc mniej inwazyjny dla środowiska naturalnego. AI dostarcza zaawansowane narzędzia do analizy dużych ilości danych, co pozwala rolnikom podejmować bardziej świadome oraz trafne decyzje dotyczące zarządzania gospodarstwem, a także zwiększać jego rentowność.
Analizując dane dotyczące pogody oraz stanu gleby i roślin, AI optymalizuje nawadnianie i zużycie wody. Poprawia też jakość produkcji rolnej, umożliwiając precyzyjne dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin oraz wykrywanie chorób i szkodników na wczesnym etapie. Algorytmy AI mogą przewidzieć wielkość plonów, ułatwiając rolnikom planowanie i podejmowanie decyzji biznesowych, a także automatyzować żmudne zadania i lepiej zarządzać zasobami.
Uprawy pod Stałą Kontrolą
Nowoczesne rolnictwo to przyszłość, a na jego potrzeby odpowiada PZU. Największy polski ubezpieczyciel we współpracy z firmą Agro Smart Lab stworzył platformę PZU iAgro.
To innowacyjne narzędzie powstało z myślą o producentach rolnych, którzy chcą podnieść efektywność swojej działalności i jednocześnie zadbać o środowisko naturalne. PZU iAgro zapewnia oparte na nowych technologiach rozwiązania do optymalizacji zarządzania gospodarstwem i wspiera rolników w podejmowaniu jak najlepszych decyzji.
Platforma umożliwia skorzystanie z precyzyjnego systemu monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników, co pozwala określić, kiedy i w jakiej ilości należy zastosować zabiegi ochronne. Twórcy podkreślają, że dzięki korzystaniu z systemu PZU iAgro rolnicy mogą zmniejszyć straty w uprawach, a także ograniczyć zbędne zużycie środków ochrony roślin, co przekłada się na ograniczenie kosztów produkcji.
Bartosz Gontarz, menedżer obszaru technicznego, kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Szkód w PZU: – Ochrona roślin przed organizmami szkodliwymi jest niezwykle ważna w uprawach rolnych, a jej skuteczność opiera się na wykorzystaniu odpowiednich środków oraz właściwym terminie wykonania zabiegu. Tymczasem infekcja występuje dwa–trzy dni przed pojawieniem się objawów chorobowych, jest więc niewidoczna. Zbyt późno wykonany zabieg lub niewłaściwa identyfikacja patogenu może obniżyć jakość plonów, co przekłada się na straty finansowe. Wykorzystywany w PZU iAgro precyzyjny system monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych daje możliwość reakcji w odpowiednim czasie.
Z myślą o Efektywności i Ekologii
System opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych, samodzielnych stacji pomiarowych. Urządzenia mierzą wiele parametrów, m.in. wilgotność powietrza i podłoża, wielkość opadów oraz czas zwilżenia liścia poprzez czujnik „sztuczny liść”. Prace poszczególnych stacji wspierają wyposażone w aparaty fotograficzne pułapki na szkodniki. Każdego dnia przesyłają one do systemu zdjęcia odłowionych szkodników, które są oznaczane i zliczane przez specjalny algorytm. Platforma gromadzi ponad 70 matematycznych modeli chorobowych opracowanych przez naukowców z całego świata. Co istotne, modele te są przyporządkowane naszej szerokości geograficznej. Na podstawie zebranych danych system oblicza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u roślin.
To nie wszystko. PZU iAgro ma również kalkulator nawozowy, dzięki któremu można obliczyć optymalne dawki nawozowe dla upraw, a co za tym idzie – zwiększyć efektywność nawożenia. Drugi z kalkulatorów – emisji dwutlenku węgla – pozwala monitorować różnice między emisją a związaniem CO2 w ramach prowadzonej uprawy. Podczas zmniejszania liczby zabiegów środkami ochrony roślin następuje redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a zwiększona efektywność zbiorów – tzw. zdrowotność roślin – sprawia, że liście asymilują i wiążą większą ilość CO2.
Producenci rolni korzystający z systemu PZU iAgro otrzymują alerty pogodowe i aktualne informacje ze stacji meteorologicznych, które są oddalone maksymalnie o 20 km od gospodarstwa (na terenie Polski znajduje się ponad 200 takich punktów). Stacje zapewniają stały dostęp do aktualnych i historycznych danych. Co więcej, użytkownicy platformy otrzymują także dostęp do siedmiodniowej prognozy pogody wraz z oknem oprysku, co umożliwia wykonanie zabiegów ochronnych w optymalnych warunkach.
Postaw na Rolnictwo 4.0
Piotr Ratajski z Grupy PZU: – PZU iAgro to wynik połączenia kreatywności pracowników PZU, nowoczesnych, opartych na sztucznej inteligencji technologii oraz analiz opracowań naukowych i futurologicznych trendów. Wykorzystanie zasobów big data, AI oraz internetu rzeczy pozwala nam na oferowanie klientom nowoczesnych narzędzi, wyprzedzających również przyjęte praktyki.
I dodaje: – W przypadku PZU iAgro kluczowe korzyści dla producentów rolnych to podwyższanie efektywności kosztowej i przyczynianie się do dbałości o środowisko. Jesteśmy współautorami kalkulatora, który przelicza zmniejszoną liczbę zabiegów agrotechnicznych na zaoszczędzone CO2. Wprowadzenie PZU iAgro poprzedzone było udanymi testami, 15 rolników i sadowników bezpłatnie korzystało ze stacji pomiarowych.
Z systemu PZU iAgro można korzystać zarówno na komputerze, jak i w telefonie. Obecnie prowadzony jest pilotaż programu. PZU wybrał sześć województw o największej koncentracji upraw ubezpieczanych w sezonie jesiennym. Od wyników pilotażu, a więc zainteresowania rolników, uzależniony jest dalszy rozwój platformy.
Więcej informacji o tym innowacyjnym narzędziu dla rolnictwa można znaleźć na stronie PZU.
#Rolnictwo40 #AIwRolnictwie #PZU #PZUiAgro #InnowacjeRolnicze #EkologiczneRolnictwo #SmartFarming