Ekologiczny zamiennik drewna: Innowacyjna technologia Green Lanes

Ekologiczny zamiennik drewna? Green Lanes opracowała autorską technologię wytwarzania innowacyjnych materiałów na bazie roślin jednorocznych.
Temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska jest bliski sercu spółki Green Lanes. Wykorzystanie roślin jednorocznych do produkcji materiału stanowiącego ekologiczny zamiennik drewna to jeden z wyznaczników ich innowacyjności. Kluczowe prace badawcze trwały blisko trzy lata i były prowadzone w centrum badawczo-rozwojowym Green Lanes pod Lublinem, wspieranym przez niezależnych ekspertów.
„Niełatwa sytuacja na rynku drzewnym daje ogromną przestrzeń i szanse dla rozwoju nowych kategorii zamienników drewna, w tym wytwarzanych z roślin jednorocznych. Od samego początku zespołowi Green Lanes przyświecał jeden prosty cel – stworzenie ekologicznego materiału, który oprócz znakomitych cech fizyko-mechanicznych przy jednoczesnym zachowaniu naturalności oraz unikalnych właściwości wzorniczych, może być również atrakcyjny ekonomicznie dla potencjalnych odbiorców wobec ogólnie drożejącego drewna” – komentuje współzałożyciel i prezes spółki, Piotr Pietras.
Tarcica konopna zamiast drewna
Green Lanes przez blisko trzy lata pracowała nad opracowaniem autorskiej technologii wytwarzania tarcicy konopnej na bazie roślin jednorocznych. Testowano kilka roślin, w tym konopie włókniste, rzepak i len, z których to właśnie konopie wykazały najlepsze właściwości. Jest to surowiec odnawialny, spełniający wymogi nowoczesnego rolnictwa i zrównoważonego przemysłu.
„Do kluczowych korzyści naszego materiału z punktu widzenia rynkowego zaliczamy: możliwość zaoferowania potencjalnemu klientowi bardzo dobrego jakościowo i wizualnie ekologicznego zamiennika drewna, przy jednoczesnym zapewnieniu atrakcyjnego poziomu cenowego. Dostępność drewna o dobrej, powtarzalnej jakości i akceptowalnej cenie jest coraz niższa i ten trend będzie się utrzymywał, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sprzężone ze sobą: postępujący kryzys klimatyczny i regulacje mające mu przeciwdziałać” – wskazuje prezes Green Lanes.

Wytwarzana tarcica konopna może być atrakcyjniejszym i bardziej konkurencyjnym materiałem, zarówno w porównaniu z tradycyjnym drewnem litym, jak i innymi zamiennikami, takimi jak bambus czy rattan. Dodatkowo, cechuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie, co umożliwia jej zastosowanie w produkcji mebli, podłóg oraz drzwi, a także w innych elementach wykończenia wnętrz.
„Rośliny jednoroczne zaczynają być stosowane w wielu ciekawych obszarach, np. włókna konopi są dodatkiem do lekkich kompozytów wykończeniowych, używanych w branży samochodowej przez takich gigantów jak Porsche czy BMW. Również branża odzieży sportowej, na przykład Nike, chętnie stosuje ten materiał w swoich produktach. Z kolei deski snowboardowe marki Jones, które są dobrze znane miłośnikom tego sportu, wzmacniane są włóknem lnianym” – podkreśla Piotr Pietras.
Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska
Green Lanes wspiera zrównoważoną konsumpcję i przemysł w osiągnięciu celów odpowiedzialnego rozwoju. Kluczowe działania obejmują redukcję śladu węglowego oraz ochronę ekosystemów, w tym ograniczanie wycinki lasów i zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych.
„Skala zmian w przyrodzie, w tym deforestacja, zobowiązuje nas do walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi. Nasz materiał ma szansę być carbon negative, co czyni go jeszcze bardziej interesującym dla świadomych podmiotów gospodarczych, które śledzą swój ślad węglowy – coraz ważniejszy czynnik w relacjach handlowych oraz istotny element raportowania ESG w ramach unijnej Dyrektywy CSDR” – podkreśla współzałożyciel Green Lanes.
Spółka nawiązała już szereg współprac o charakterze pilotażowym i testowym, w tym z dużymi podmiotami z branży meblarskiej, wykończeniowej, stolarki drzwiowej oraz z producentami podłóg. W planach jest również współpraca z firmami z branży HoReCa.
Dalszy rozwój technologii
Drugim obszarem działalności Green Lanes jest wytwarzanie biopolimerów na bazie roślin jednorocznych. Produkty bioplastikowe z biopolimerów mogą być wykorzystywane w produktach jednorazowego użytku, takich jak słomki czy kapsułki do kawy, a także w opakowaniach, tekstyliach, zabawkach czy budownictwie i motoryzacji.
Spółka wraz z partnerem biznesowym wyprodukowała pierwszą na świecie folię cienkościenną z konopi, opartą na odpowiednio opracowanej kompozycji biopolimerów. To pierwszy ważny kamień milowy w rozwoju tej linii biznesowej.
„Zależy nam, aby nasze unikalne produkty jak najszybciej znalazły się w powszechnym użytku. Priorytetem jest uruchomienie zakładu produkcyjnego tarcicy konopnej oraz rozpoczęcie produkcji na skalę przemysłową i dalsze skalowanie działalności. Będziemy kontynuować testy nad wykorzystaniem innych niż konopie włókniste roślin jednorocznych, aby zweryfikować ich możliwości aplikacyjne” – podsumowuje prezes.
Źródło grafik: Green Lanes
#ekologia #zrównoważonyrozwój #technologia #drewno #innowacje #konopie