Problemy z Dostępem do Leczenia w Polsce
Na koniec września Ministerstwo Zdrowia przekazało NFZ pół miliarda złotych, ale to kropla w morzu potrzeb. Środków jest za mało, co oznacza problemy dla nowych pacjentów, w tym onkologicznych i neurologicznych, którzy muszą czekać na rozpoczęcie terapii lekowych.
Oczekiwanie na Leczenie – Historia Pacjentki
Kobieta dwa tygodnie temu otrzymała diagnozę stwardnienia rozsianego. Pomimo konieczności natychmiastowego leczenia, sytuacja jest trudna. „Dzwoniłam do wielu placówek w całej Polsce i mówiono mi, że przyjęcia nowych pacjentów są wstrzymane” – mówi kobieta. Minister zdrowia dowiedziała się o sytuacji nowych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym z mediów.
„Usłyszałam tylko, że nie wiadomo, na jak długo to leczenie jest wstrzymane”
„Kilka dni temu, gdy pojawiło się to w mediach, rozmawiałam z prezesem NFZ” – poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna 15 października. Prezes NFZ dostał nakaz, by opłacić leczenie nowych pacjentów, mimo że powinno to być oczywiste.
„Usłyszałam tylko, że nie wiadomo, na jak długo to leczenie jest wstrzymane, proszę dzwonić do innych ośrodków, a tam słyszałam to samo” – dodaje kobieta.
Czytaj także: Wirus RSV w Natarciu
Kobieta prawdopodobnie wkrótce rozpocznie leczenie, skoro Izabela Leszczyna publicznie to obiecała. Problemy dotyczą także pacjentek onkologicznych z rakiem szyjki macicy, które czekają na nowoczesny typ immunoterapii.
„Niestety, nie mamy dostępu do tej terapii na obecną chwilę. Konkurs czeka na rozstrzygnięcie, a decyzja na Mazowszu jest w toku. W innych regionach lek już jest dostępny i refundowany, więc nasze pacjentki muszą podróżować po Polsce” – mówi prof. Lubomir Bodnar, dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii.
Brak Dostępu do Leczenia Nowoczesną Metodą
Profesor Lubomir Bodnar musiał odmówić pacjentce leczenia nowoczesną metodą. Opuszczając klinikę, była załamana. Taka jest ciemniejsza strona walki z rakiem w Polsce: ciężko chore kobiety muszą szukać immunoterapii w całym kraju, mimo że teoretycznie powinna być dostępna od kwietnia.
„Pani minister mówi, że będzie płacić, pytanie, czy NFZ zapłaci. Chcemy zobaczyć to w praktyce; na razie mamy wielu pacjentów bez dostępu do obiecywanego leczenia” – mówi Agnieszka Dolna z „Alivii” Onkofundacji.
Kłopoty Finansowe NFZ
Te narastające problemy pacjentów z dostępem do terapii wynikają z coraz poważniejszych kłopotów finansowych NFZ, które rząd musi rozwiązywać na bieżąco. „Mamy zabezpieczony ten rok w NFZ, ale będziemy musieli jeszcze dołożyć z budżetu państwa” – przekazuje Izabela Leszczyna.
Trzeba będzie dokładać coraz więcej. Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego szacują, że w ciągu najbliższych trzech lat luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce może sięgnąć nawet 160 miliardów złotych.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
#zdrowie #NFZ #stwardnienierozsiane #onkologia #immunoterapia #problemyfinansowe #opiekaZdrowotna